Кожна господиня стикається з такою проблемою як накип у чайнику. Ці відкладення погіршують смак води, збільшують час кип’ятіння, скорочують термін служби приладу і можуть бути шкідливими для здоров’я, провокуючи остеохондроз, сечокам’яну хворобу, подагру, зубний наліт. Тому накип необхідно періодично видаляти з чайника і робити це акуратно, не пошкоджуючи внутрішню поверхню ємності. Дізнаємося як можна видалити накип із чайника ефективно і безпечно.
Звідки береться накип
З якого б матеріалу не був зроблений чайник, накип у ньому все одно буде утворюватися. Причина цього – жорстка вода. Так називають водопровідну воду, багату солями магнію і кальцію. Нагріваючись, солі осідають на стінках чайника, утворюючи шар накипу. Чайник зазвичай миють не так часто, як, наприклад, каструлі, тому в підсумку накопичується такий шар, який звичайною губкою відтерти досить складно. Розберемося, які засоби можуть допомогти впоратися з накипом у чайнику.
Хімія
Звичайним засобом для миття посуду користуватися не можна, оскільки частинки засобу можуть залишитися на стінках ємності. Річ у тім, що споліскувати чайник важче через його специфічну форму, тому застосовувати небезпечну для організму хімію заборонено. Зате можна використовувати спеціальні засоби, призначені для видалення накипу з чайника. До їхнього складу входять сода і деякі кислоти, які в разі неякісного споліскування не повинні нашкодити організму або стінкам чайника.
Такі склади пропонуються у формі рідкого концентрату або порошку. Зазвичай хімічні засоби використовуються таким чином:
- Нанесіть склад на внутрішні стінки чайника.
- Наберіть у чайник воду.
- Поставте на вогонь і доведіть до кипіння.
- Вилийте воду.
- Промийте чайник.
Народні засоби
Народні засоби – не менш ефективний спосіб очищення чайника від накипу. Вони безпечніші та дешевші порівняно з хімічними засобами. Серед найпопулярніших компонентів, покликаних позбавити ємність від накипу, слід виділити такі:
-
Лимонна кислота.
Це найпростіший, найшвидший і найефективніший метод боротьби з накипом. Вам знадобиться 1 пакетик порошку. Висипте його в чайник, залийте водою, доведіть до кипіння, злийте рідину, наберіть нову порцію води (видалити залишки засобу), знову прокип’ятіть, злийте окріп і прополощіть чайник.
-
Оцет.
Для чищення підійде 9 %-вий розчин або оцтова есенція. Помити чайник оцтом можна так:
- Налийте в ємність оцет (100 мл або 1-2 ст. л. есенції).
- Залийте літром води.
- Прокип’ятіть.
- Залиште на 1-2 години.
- Злийте воду.
- Залийте чисту воду.
- Прокип’ятіть ще 2-3 рази, щоб змити залишки оцту і неприємний запах.
-
Газована вода.
Газований напій – ефективний помічник для господині. Він усуває засмічення, видаляє вапняний наліт, очищає іржу, відмиває скло і ювелірні вироби. Допоможе газована вода і під час чищення чайника від накипу. Процедура проводиться таким чином:
- Відкрийте пляшку газованої води на кілька годин, щоб випустити бульбашки газу.
- Залийте напій у чайник.
- Закип’ятіть його.
- Злийте рідину.
- За необхідності протріть губкою.
- Сполосніть чайник від залишків газованої води.
-
Сода.
Сода – один із найбезпечніших продуктів, який допомагає усувати накип. Щоправда, як показує практика, із сильними відкладеннями сода не справляється, а ось свіжі розводи зможе видалити. Процедура виконується так:
- Розчиніть 1 ст. л. соди в 0,5 л води.
- Залийте розчин у чайник.
- Долийте ще 0,5 л води.
- Закип’ятіть.
- Залиште на 1-2 години.
- Закип’ятіть повторно.
- Злийте воду.
- Видаліть губкою залишки нальоту.
- Прополощіть чайник.
-
Шкірка фруктів і овочів.
У шкірці деяких продуктів містяться безпечні м’які кислоти, які добре очищають поверхню від сольових відкладень. Підійдуть, наприклад, очищення картоплі, яблука, груші, апельсина, мандарина, лимона або навіть усі разом. Виконайте такі дії:
- Продукти очистіть від шкірки, складіть шкурки в ємність.
- Залийте 0,5 л води.
- Закип’ятіть.
- Дайте настоятися протягом кількох годин.
- Злийте рідину.
- Видаліть залишки відкладень губкою.
- Прокип’ятіть у чайнику чисту воду.
Який спосіб вибрати
Тим часом усі вищевказані способи підходять не для кожного чайника. Кілька рекомендацій допоможуть вам вибрати найбільш підходящий метод чищення:
- якщо відмити від накипу потрібно електрочайник, то скористайтеся оцтом, содою або лимонною кислотою. А ось газовані напої застосовувати не варто, оскільки цукор і забарвлювальні речовини здатні в’їстися в нагрівальні елементи та пошкодити їх;
- емальовані чайники не слід піддавати контакту з кислотами, тобто краще уникати використання лимонної кислоти, оцту і шкірки фруктів, тому оптимальний варіант для такого екземпляра – сода. Також під час чищення емальованого чайника рекомендується відмовитися від застосування жорстких губок, здатних пошкодити емаль;
- скляний чайник не можна чистити жорсткими щітками і металевим інструментами, щоб не подряпати поверхню.
Профілактика
Назавжди видалити накип із чайника не вдасться, нові відкладення завжди будуть утворюватися, але можна трохи пригальмувати цей процес, якщо виконувати такі рекомендації:
- поставте фільтр або використовуйте бутильовану питну воду, якщо водопровідна вода у вашому домі занадто жорстка;
- не залишайте в чайнику невикористану воду, щоб не розмножувалися бактерії, які збільшують накип. Намагайтеся кип’ятити завжди свіжу воду;
- після кожного застосування чайника споліскуйте його проточною водою і ретельно протирайте.