Сб. Тра 18th, 2024

Як передається кір і чи є лікування? Відповіді на вісім важливих запитань

Від InfoSvit Лют 25, 2024
Кір - як передається і як лікувати

Кір може призвести до сліпоти, запалення мозку і смерті.

Давайте розберемося, які симптоми кору, як він передається, чи є ліки від кору і чому необхідно отримувати вакцину.

№1. Що таке кір

Кір – це гостре інфекційне захворювання, що викликається вірусом. Воно часто зустрічається серед дітей і вважається небезпечним. Для цієї хвороби найчастіше характерні висока температура і висип по тілу. Незважаючи на те, що кір вважається дитячою інфекцією, заразитися ним може і доросла людина, особливо великий ризик захворіти у тих, хто не отримав щеплення.

№2. Симптоми

  • слабкість;
  • висока температура;
  • набряк повік;
  • головний біль;
  • безсоння;
  • загальна тривожність;
  • відсутність апетиту;
  • важкий риніт із виділенням слизу;
  • сухий кашель;
  • кон’юнктивіт;
  • через три-вісім днів після появи перших симптомів на тілі виступає висип.

Симптоми кору

№3. Як передається хвороба

Вірус передається повітряно-крапельним шляхом, тобто через слину хворої людини під час розмови, кашлю та чхання.

№4. Скільки триває інкубаційний період

За типового перебігу захворювання можна виділити три послідовні стадії: катаральна (початкова), стадія формування висипань і стадія реконвалесценції (одужання).

  1. Перші симптоми кору з’являються на катаральній стадії захворювання, яка триває недовго, всього три-п’ять днів. У цей час можуть виникнути сонливість, швидка стомлюваність, кашель і нежить. Також може трохи підвищитися температура тіла. Одним з основних симптомів на цій стадії є поява характерних висипань біля основи зубів у роті. Це допомагає рано виявити хворобу та ізолювати пацієнта. На цій стадії захворювання прогресує, кашель посилюється, температура тіла поступово підвищується і може досягати 40 градусів.
  2. Катаральна стадія переходить у стадію формування висипань. На цьому етапі на тілі дитини з’являється висип. Перші цятки можна виявити за вухами і на шкірі голови, де росте волосся. Потім вони поширюються на обличчя, шию та груди. На другу добу висип починає з’являтися на шкірі плечей, рук і спини, а потім поширюється на живіт. На третій день він з’являється на пальцях. Завершення стадії висипання в разі кору супроводжується посиленням лихоманки, збільшенням проявів інтоксикації та катаральних ознак. Під час обстеження хворого виявляють ознаки артеріальної гіпотонії, тахікардії, бронхіту або трахеобронхіту.
  3. Стадія реконвалесценції. Стан хворого поліпшується протягом трьох-чотирьох днів після появи висипу. Температура тіла стабілізується, і висип зникає. До повного одужання людина може відчувати сонливість, дратівливість і втому.
Читайте також:  7 порад про здоров'я для вашого фізичного та психічного благополуччя

№5. Що робити, якщо виявлено симптоми кору

При появі симптомів захворювання важливо негайно припинити контакт з оточуючими, щоб уникнути зараження здорових людей. Краще відразу звернутися до лікаря. Для встановлення діагнозу лікар може направити пацієнта на аналізи крові та сечі. За необхідності призначаються й інші дослідження. Також лікарі обстежують усіх людей, які контактували з хворим на кір протягом 21 дня.

№6. До чого може призвести захворювання

Якщо запустити захворювання, вірус кору може призвести до розвитку пневмонії, енцефаліту, а також менінгіту. Кір також загрожує тим, що може призвести до сліпоти, якщо раніше пацієнт мав проблеми із зором.

Щоб знизити ризик ускладнень, важливо своєчасно звернутися до лікаря.

№7. Як лікують кір

Специфічного лікування цієї інфекційної хвороби не існує. При інфікуванні пацієнту потрібно дотримуватися постільного режиму і вживати велику кількість рідини. Лікар може призначити жарознижувальні засоби, ліки від закладеності носа та болю в горлі, а також відхаркувальні препарати та вітаміни. Якщо стан погіршиться, хворого можуть госпіталізувати.

Висип не рекомендують нічим замазувати. Достатньо обполіскувати тіло водою кімнатної температури. Для профілактики кон’юнктивіту можна промивати очі ватним тампоном, змоченим у теплому чаї. Антибіотики призначають тільки у важких випадках.

№8. Якщо від кору немає ліків, як себе можна від нього убезпечити

Найефективніший спосіб запобігти захворюванню – вакцинація. Щеплення від кору проводять із дозволу батьків протягом трьох місяців після досягнення дитиною одного року. Другу дозу вакцини ставлять у віці шести років.

Читайте також:  Ось чому у вухах іноді починає дзвеніти на кілька секунд.

За даними ВООЗ, за період із 2000 до 2021 року вакцинація проти кору дала змогу запобігти 56 млн випадків смерті.

Водночас у багатьох країнах останніми роками наростають антивакцинаторські настрої, що й призвело до нинішнього спалаху захворюваності. У ВООЗ зазначили, що “незважаючи на наявність безпечної та економічно ефективної вакцини, 2021 року в усьому світі, за оцінками, було зареєстровано 128 тисяч випадків смерті від кору, здебільшого серед невакцинованих або неповністю вакцинованих дітей віком до п’яти років”.

Також для зниження ризику підхопити інфекцію фахівці рекомендують частіше провітрювати приміщення і робити вологе прибирання. Крім того, слід уникати місць масового скупчення людей, а якщо трапилося опинитися в такому місці, має сенс носити маску.

Також цікаво:

Коментарі

Відкрийте більше з InfoSvit.in.ua

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання