Сб. Тра 18th, 2024

Що таке мікроінсульт і як його уникнути

Від InfoSvit Лют 15, 2024
Мікроінсульт - що це

Нудота і запаморочення можуть бути ознаками серйозної проблеми.

Що таке мікроінсульт і чим він відрізняється від звичайного

Мікроінсульт, або транзиторна ішемічна атака (ТІА), – це короткочасне припинення припливу крові до головного мозку. Стан триває всього кілька хвилин. Після цього кровотік сам відновлюється.

ТІА, на відміну від інсульту, не призводить до незворотних ушкоджень. Наприклад, втрати мови, руху або навіть до смерті.

Але при цьому мікроінсульт – попередження від організму про те, що час змінювати спосіб життя. В однієї людини з трьох, які перенесли ТІА, трапляється інсульт, причому в половині випадків протягом півроку.

Які симптоми мікроінсульту

Симптоми ТІА такі самі, як і в разі інсульту. До перших ознак належать:

  • втрата контролю над м’язами обличчя – людина не може посміхнутися або моргнути двома очима одночасно;
  • неможливість підняти обидві руки й утримувати їх;
  • слабкість або оніміння в одній із рук;
  • невиразне і спотворене мовлення.

Також може бути присутня інша симптоматика, але вона не обов’язкова:

  • повний параліч одного боку тіла;
  • раптова втрата або помутніння зору, двоїння в очах;
  • запаморочення;
  • нудота;
  • сплутаність свідомості;
  • проблеми з координацією та рівновагою;
  • труднощі під час ковтання.

Що призводить до мікроінсульту

Основна причина ТІА – звуження просвіту артерій, що живлять ті чи інші частини мозку. Це відбувається через утворення тромбу або появу жирових відкладень на стінках судини.

Деякі стани та звички прискорюють звуження артерій. До захворювань, що впливають на це, належать:

  • підвищений артеріальний тиск;
  • цукровий діабет;
  • високий рівень холестерину;
  • захворювання, за яких кров більш схильна до згортання й утворення тромбів;
  • недостатність клапанів серця;
  • фібриляція передсердь – нерегулярне й аномально швидке серцебиття.
Читайте також:  П'ять ознак того, що у вас дефіцит омега-3

Фактори, які залежать від способу життя людини:

  • куріння;
  • надмірне вживання алкоголю;
  • ожиріння;
  • низька фізична активність;
  • постійний стрес.

Як лікувати мікроінсульт

Лікувати ТІА потрібно тільки в лікарні та якомога швидше. Якщо у вас або в когось поруч з’явилися характерні симптоми, потрібно терміново викликати швидку допомогу.

Негайна терапія спрямована на те, щоб знизити ризики інсульту. А він може трапитися вже в наступні 24-48 годин. Протягом цього часу лікарі ретельно спостерігають за пацієнтом і відновлюють нормальну циркуляцію крові, щоб запобігти подальшому пошкодженню мозку. Для цього застосовують антиагреганти, що розріджують кров, та антикоагулянти, які перешкоджають її згортанню.

У разі закупорки сонної артерії людину можуть відправити на операцію.

Після гострої фази призначається довгостроковий прийом аспірину. В окремих випадках лікар може прописати інші антитромбоцитарні препарати. Якщо ж у пацієнта, наприклад, високий рівень холестерину або підвищений тиск, то знадобляться додаткові ліки, які допоможуть вилікувати ці стани.

Як запобігти мікроінсульту

Заходи щодо запобігання ТІА та відновлення після епізоду дуже схожі. Головне, що потрібно зробити – змінити спосіб життя.

Займатися спортом

Будь-яка фізична активність, чи то ходьба, чи то тренажерна зала, допоможе знизити вагу і рівень холестерину, стабілізувати артеріальний тиск – а це головні чинники ризику ТІА.

Більшості людей рекомендується не менше 150 хвилин фізичної активності на тиждень. Це близько 20 хвилин на день. Головне, щоб навантаження було присутнє в житті на регулярній основі.

Відмовитися від куріння

З часом куріння пошкоджує слизову оболонку судин. Це підвищує ймовірність утворення тромбів, і ризик мікроінсульту стає вищим.

Читайте також:  Чим небезпечна нестача йоду і як із цим упоратися
Зменшити кількість жирної, солоної та солодкої їжі

Надмірне вживання солі, цукру та жирної їжі пов’язане з підвищенням ризику інсульту. Сіль може збільшувати артеріальний тиск. А цукор, солодкі напої та перероблена жирна їжа нерідко призводять до зайвої ваги та діабету.

Важливо дотримуватися балансу: ніхто не каже повністю відмовитися від цукру. Але варто контролювати його кількість – не більше 30 грамів на день. Те ж саме з сіллю, треба просто дотримуватися рекомендованих норм: до 5 грамів. Це приблизно одна чайна ложка.

Обмежити алкоголь

Надмірне вживання спиртного підвищує артеріальний тиск. Важливо розуміти, що не сам алкоголь, а саме стани, до яких він призводить, і можуть спровокувати мікроінсульт.

Жінкам не рекомендується вживати більше однієї порції алкоголю на день, а чоловікам – більше двох. Це може бути, наприклад, 150 мл вина або 40 мл міцного алкоголю.

Додати в раціон фрукти та овочі

Включення овочів і фруктів до раціону знижує ризики багатьох захворювань, зокрема й серцево-судинних. Також вони допомагають підтримувати здорову вагу, а ще сповнені вітамінів і мінералів.

У ВООЗ рекомендують вживати не менше 400 грамів овочів і фруктів на день.

Підтримувати здорову вагу

Ожиріння – один із найголовніших факторів ризику серцево-судинних захворювань. Щоб зменшити ймовірність інсульту, необхідно стежити за вагою. Нерідко для розуміння меж використовується індекс маси тіла – неточний, але непоганий метод визначення ризиків. Розрахувати його можна самостійно, за допомогою онлайн-калькуляторів або ж на прийомі в лікаря.

Нормальним вважається ІМТ від 18,5 до 24,9. Якщо показник вищий за 30, можна говорити про ожиріння.

Контролювати свої захворювання

Ризик інсульту збільшують підвищений артеріальний тиск, діабет і високий рівень холестерину. Сюди ж належать ішемічна хвороба серця, фібриляція передсердь і захворювання клапанів серця.

Якщо ви знаєте, що у вас є якийсь із цих станів, потрібно регулярно відвідувати лікаря. Він допоможе контролювати захворювання, а також розповість, які ліки слід приймати.

Також цікаво:

Коментарі

Відкрийте більше з InfoSvit.in.ua

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання