Пн. Січ 27th, 2025

7 способів впоратися з гнітючим почуттям, що ти нікому не потрібен

Від InfoSvit Бер 23, 2024
Хлопець стоїть на пірсі з кавою в руках і дивиться вдалину

У всіх бувають невдалі дні, коли здається, що все погано і ти нікому не потрібен. Але іноді це не окремі дні, а частина життя. Як позбутися почуття непотрібності?

Створіть альбом спогадів

Часто відчуття самотності та непотрібності оманливе. У людини є батьки, родичі, друзі, але вони можуть бути зайняті нагальними проблемами, тому не зателефонували або не прийшли в гості. Це не привід думати, що ви нікому не потрібні, і теплі спогади про час, який провели разом із друзями та близькими, тому доказ.

Нагадайте собі про це за допомогою альбому спогадів. Зберіть в одному місці найдорожчі фото спільного відпочинку, вихідних. Особливо надихаючими стануть знімки, на яких вас цілують, обіймають. Періодично повертайтеся до альбому, щоб нагадати собі про те, що є люди, яким ви небайдужі. Щоб такі докази завжди були під рукою, створіть віртуальний альбом на робочому столі ПК, перенесіть його на знімний диск або зробіть паперову версію і розташуйте на видному місці.

Згадайте, кому ви були потрібні всього кілька годин тому

Коли людина впадає в негативні переживання, вона схильна до узагальнення і категоричності, вживає такі слова, як “ніхто”, “ніколи”, “всі”, “завжди”. Ображена мати в серцях вигукує: “Мені ніхто не допомагає!”, “Нікому немає до мене діла!”. Але півгодини тому син на її прохання збігав до крамниці по хліб і сметану.

Ось інший приклад. Людина стверджує, що нікому не потрібна, але при цьому забула про бажання давньої знайомої, з якою давно не бачилася, зустрітися на вихідних. Ви загострюєте увагу на тому, що вас не привітали з днем народження близькі друзі. Це, звісно, неприємно, але вони ж подзвонили потім і вибачилися, пославшись на щільний графік. Напевно ви й самі забували про іменини друзів, але це ж не означає, що вони вам байдужі.

Читайте також:  Учений перевірив, чи може смуток справді принести задоволення

Станьте найкращим другом для себе

Якщо справді немає друзів і здається, що ніхто вас не потребує, значить, перш за все ви не потрібні самому собі. Якщо немає діалогу із собою, людина не готова до зустрічі з іншими людьми. Оточуючим потрібен взаємообмін думками, почуттями, часом, а вам нічого їм запропонувати.

Готовність до зустрічі з іншим, до діалогу – це наслідок самоцінності. Тільки маючи в досвіді переживання цінності власного я, людина здатна цінувати й поважати особистість і внутрішній світ іншого, залишатися собою в будь-яких стосунках, вважає психотерапевт, професор Альфрід Ленгле.

Що робити, якщо в тебе немає друзів і ти нікому не потрібен? Усвідомити, що ти є сам у себе, зрозуміти свою самоцінність і стати самому собі найкращим другом. Почніть із залицянь до себе, як би залицялися до дитини: правильно і смачно харчуйтеся, гарно одягайтеся, приділяйте час тому, чим подобається займатися, самоосвіті, спорту, щоб бути в хорошій фізичній формі. Після такої трансформації в житті з’являться інші люди, яким ви будете потрібні й цікаві, а вам буде чим із ними поділитися.

Упевнена в собі дівчина в синьому діловому костюмі на вулиці міста

Будьте самим собою

Дехто почувається самотнім через те, що проживає не своє життя. Вони бояться бути самими собою. Результат такого розриву – непереборне відчуття самотності.

Можливість бути собою, проявляти себе – базова психологічна потреба людини. Якщо вона не реалізується, втрачається відчуття цінності власного буття. Така ситуація може статися через досвід зумовленої любові в дитинстві, коли дитину люблять за щось, а не просто за те, що вона є. Ставши дорослою, вона переконана, що її нема за що любити або не можна любити такою, якою вона є, бо вона недостатньо хороша.

Що робити, якщо тебе ніхто не любить? Полюбити себе самому і дозволити собі бути собою: не боятися проявляти свої почуття і бажання, будувати стосунки, відстоювати цінності, не прикидатися і не догоджати іншим, не зраджувати себе.

Відкиньте обмежувальні судження

На шляху до себе справжнього палиці в колеса можуть вставляти обмежувальні судження:

  • “Що про мене подумають?”;
  • “Раптом я ‘новий’ нікому не сподобаюся?”;
  • “У моїй родині ніхто так не робив”;
  • “Я ж не знаю, як правильно. Обов’язково помилюся”;
  • “Усі вирішать, що я збожеволів!”;
  • “Нехай інші змінюються. Чому це завжди роблю я?”;
  • “Все одно ніякого толку не буде, все безглуздо”.
Читайте також:  Як пробачити себе за помилки і позбутися почуття провини

Але якщо хочете змінити життя, потрібно змінювати і спосіб мислення. Це нелегко, але можливо.

Вплив негативних умов на розвиток особистості не фатальний. Людина ніколи не повинна ставити на собі хрест. Дорослішаючи, розвиваючись і вдосконалюючи себе, зможете подолати наслідки дитячих психологічних травм, вирости з них. Пам’ятайте, що полюбити вас зможуть тільки тоді, коли будете самим собою. В інших випадках будуть любити вигаданий образ. Але коли з’ясується, що він несправжній, від вас знову відвернуться.

Знайомтеся з новими людьми

Якщо для вас важливе спілкування з новими людьми, не бійтеся знайомитися з ними в будь-яких місцях (у магазині, транспорті, соцмережах). Не переживайте, якщо знайомство не переросте в дружні стосунки. Це нормальна практика.

Близьких друзів може бути 1-2 людини, але спілкуватися можна і з великим колом людей на теми, які цікаві обом сторонам. Не потрібно нав’язуватися з дружбою. Це має бути обопільним бажанням. Життя саме підкаже, хто зможе стати близьким, а хто залишиться хорошим знайомим.

Фундамент для побудови стосунків – довіра. Сприймайте світ доброзичливо. Навчіться довіряти людям, будьте відкритими і терпимими. Запитуйте в інших, що їм цікаво, чим вони захоплюються, слухайте зі щирою цікавістю і правдиво розповідайте про себе. Не намагайтеся бути схожим на когось, щоб сподобатися. Дайте людям дізнатися, хто ви є насправді.

Дівчата з сумками спілкуються на вокзалі

Залишайтеся наодинці з собою для самовдосконалення

Прийнявши й полюбивши себе, раптом помітите, що із задоволенням залишаєтеся наодинці із собою. Це здорова тенденція, а не повернення в ізоляцію. Коли людина рада побути наодинці з собою, це не самотність, а усамітнення. Людині цікаво із самою собою, і це свідчення психологічної та духовної зрілості, відповідальний підхід до свого стану та свідомий вибір.

Ставтеся до такої самотності як до додаткової можливості відпочити, розслабитися, почитати цікаву книжку, набути нових знань, споглядати природу, медитувати.

Щоб упоратися з відчуттям непотрібності, станьте потрібним самому собі, відчуйте свою цінність та унікальність. Любіть себе, самовдосконалюйтеся, і ви обов’язково станете цікавою та потрібною іншій людині.

ІНШІ СТАТТІ З ЦІЄЇ РУБРИКИ:

Коментарі

Відкрийте більше з InfoSvit.in.ua

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання