Сб. Тра 18th, 2024

Ловити флешбеки: що це таке в психології та коли вони говорять про пережиту травму

Від InfoSvit Бер 31, 2024
Ловити флешбеки - що це

Флешбеки повертають у минуле. Якщо воно позитивне, ніхто не проти. Але якщо від цього мороз по шкірі, хочеться забути, а не згадувати. Психологи профільних видань підкажуть, як із цим жити.

Флешбек у голові – мимовільний спогад

Що таке флешбеки? Флешбек (англ. “flash” – “спалах”, “осяяння” і “back” – “назад”, буквально – “зворотний кадр”, “проблиск”) – це художній прийом: у кінематографі позначає тимчасове переривання послідовності подій, щоб повернутися до показу подій у минулому. У літературознавстві це ретроспектива – погляд у минуле.

Що таке флешбеки в голові? Це яскраві, емоційно забарвлені мимовільні спогади, часто раптові та сильні, коли людина заново переживає минулий досвід. При цьому вона вірить, що це реальність, яка відбувається в цей момент часу. Переживання схожі на напад, накривають людину без її бажання.

Дівчина у спортивній формі і з запитальним поглядом тримає в руці картку зі знаком запитання

Одразу поняття “флешбек” було вжито стосовно яскравих репереживань у середовищі споживачів наркотиків через вживання психоактивних речовин. У Міжнародній класифікації хвороб (ICD-10) такий флешбек має свій код – F1x.70.

Флешбек провокують тригери

Як проявляються флешбеки? Мимоволі в думках людина може знову і знову повертатися до травмувальної ситуації. Спровокувати спогади можуть тригери, наприклад дитячий плач, музика, одяг. І людину накриває: серце починає прискорено битися, тіло кидає в піт.

Емоційні спогади можуть охоплювати такі почуття: страх, сором, смуток, залишення, відчуття небезпеки і відчуття, що найгірше ось-ось станеться, пише ліцензований професійний консультант Марісса Мур.

Якщо спогади занадто яскраві, то людина може дивно поводитися: кричати, падати, намагатися втекти. Людей, які перебувають поруч, вона може сприйняти за ворогів із флешбеку і спрямувати на них свою агресію. Якщо моторошні видіння повторюються часто, людина може не витримати цього і зважитися на суїцид. Після таких переживань людині хочеться сховатися від усього світу. Її може долати сором, гнів, оніміння.

Читайте також:  Які психологічні синдроми трапляються і як вони псують наше життя

Дівчина з книжкою на голові переживає сильну негативну емоцію

У стан дежавю напевно потрапляв кожен. Флешбеки – це не завжди погано. Якщо людина знову переживає найкращі моменти свого життя, то вони для неї безпечні. Від репереживань потрібно позбуватися, якщо вони негативні й травмують психіку.

Флешбеки можуть бути симптомом психічного розладу

Негативні флешбеки – симптоми психічних розладів, зокрема посттравматичного стресового розладу (ПТСР), гострої реакції на стрес, обсесивно-компульсивного розладу (ОКР). Також репереживання спостерігають при депресії, ностальгії, епілепсії, навколосмертних переживаннях і при передозуванні наркотиків. Кандидатка наук Одрі Л. Бегун, описуючи дослідницьку роботу вчених, зазначає, що до репереживань може призвести вживання деяких наркотиків.

Що має насторожити:

  • Якщо емоція надто сильна для вас, перехоплює подих, несподівана та негативна (страх, жах, лють).
  • Емоція, образ, спогади пов’язані або здається, що пов’язані, з негативним досвідом із минулого.
  • Щойно виникає схожа ситуація, реакція повторюється і досить часто.
  • При об’єктивному погляді на ситуацію зрозуміло, що вона не повинна викликати таку сильну реакцію.

Учені поки що губляться в здогадках, чому з’являються флешбеки. Одні вважають, що так мозок відповідає на травматичні події в житті. Інші думають, що флешбеки спливають тільки тоді, коли реальна ситуація чимось нагадує про минуле. У відповідь виникає реакція “бий або біжи”. Тіло вмикає реакції, які активізувалися в колишній ситуації, щоб, у разі чого, врятуватися.

Флешбеки долають військових і носіїв дитячих травм

Якщо людина постійно стикається з несподіваними негативними емоціями у буденних ситуаціях, це виснажує. Наскільки це сильно впливає на неї, залежить від того, що призвело до такої ситуації і як це проживається. Наприклад, у фільмах часто використовують образ колишнього військового, який переживає військові флешбеки: “Рембо: перша кров”, “Форрест Гамп”.

Читайте також:  Психологи дізналися причину суїцидальних думок підлітків

Такий стан справді часто відчувають солдати, які повернулися з війни. Крім того, флешбеки можуть долати людей, які пережили ДТП, стихійне лихо, сексуальне насильство та інший травмувальний досвід.

Причиною емоційних флешбеків може бути комплексна травма, що виникла внаслідок тривалих несприятливих умов у дитинстві, вважає психотерапевт Карен Демпсі. Це може бути жорстоке поводження батьків, неувага або відторгнення.

Прийом у військового психолога

Дитячу травму завдає відсутність постійної безумовної любові. Реакція дитини – завмерти, підкоритися або відсторонитися, щоб змогти це пережити. У дорослому віці така людина може відчувати те саме відчуття, ніби вона в пастці, у стані безпорадності, відчаю і не бачить виходу.

Флешбеки не роблять людину неправильною

Ключ до зцілення – усвідомленість, впевнена Карен Демпсі. Щоб упоратися з емоційними флешбеками, зробіть таке:

  1. Визначте те, що вас провокує.
  2. Переконайте свою налякану внутрішню дитину, що з вами все добре. Психотерапевт Піт Вокер рекомендує сказати собі: “У мене просто спогад. Я в безпеці”.
  3. Глибоко дихайте протягом кількох хвилин, щоб повернутися в теперішній момент. Робіть видих довшим за вдих.
  4. Заспокойте свій наляканий мозок за допомогою чогось улюбленого і безпечного для вас – музики, аромату, якогось предмета.
  5. Не сваріть себе за флешбеки. Це не робить вас поганою або неправильною людиною.

Якщо флешбеки вимотують і самостійно допомогти собі не можете, зверніться до психотерапевта.

Найчастіше флешбеки вказують на психічний розлад. Не треба це терпіти і страждати. Застосування певних технік самостійно або з фахівцем допоможе позбутися нав’язливих страхів минулого.

Також цікаво:

Коментарі

Відкрийте більше з InfoSvit.in.ua

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання