Останнім часом ми все частіше чуємо про те, як важливо цінувати себе. Безумовно, любов до себе – одна з основ стабільного психічного здоров’я і благополуччя. Вона допомагає людині вибудовувати гармонійні стосунки із собою та оточуючими. Але що таке любов до себе і як проявляти її у звичайному житті?
Що таке любов до себе, і чим вона відрізняється від егоїзму
У сучасному світі часто можна сплутати справжню любов до себе з чимось споживацьким. Задоволення базових потреб, як-от гарний одяг, здорове харчування та догляд за собою, важливе, але це тільки мала складова.
Справжня любов до себе починається із самопізнання. Людина, яка цінує себе, приймає і розуміє свою особистість. Вона тверезо оцінює свої якості, слабкі та сильні сторони, але не зациклюється на мінусах. Це не означає, що зовсім критикувати себе не можна. Любов до себе передбачає, що діалог зі своїм внутрішнім критиком – це не нескінченне самобичування, а конструктивна бесіда.
Не у всіх виходить прийняти себе за клацанням пальців, і це нормально. Іноді за любов’ю до себе криється довга і копітка робота.
Одна з важливих складових любові до себе – це вибудовування особистих кордонів і вміння ставити себе на перше місце. У гонитві за суспільним схваленням ми часто поступаємося своїм комфортом. Однак неможливо подобатися всім, і коли людина любить себе, вона чітко це розуміє. Можливість вчасно сказати “ні”, якщо вам щось не підходить, – це один із проявів любові до себе.
Уявіть просту ситуацію: в єдиний вихідний, який ви планували провести з сім’єю або друзями, вас раптом просять відвезти знайомого в аеропорт. Чи будете ви егоїстом, якщо відмовитеся? Багатьом може здатися, що так, але насправді це не так.
Бути зручним, кинути свої справи і примчати за першим покликом – це не прояв любові до себе, бо в такому разі ви починаєте ігнорувати власні потреби.
Як проявляти любов до себе у звичайному житті
Навчитися любити себе і справді буває непросто. У деяких випадках це досить довгий шлях, протягом якого може знадобитися допомога психолога. Але є кілька способів, які допоможуть вам почати.
- почніть себе балувати щодня. Витрачайте на себе гроші, оточіть себе задоволеннями;
- перестаньте економити на собі. Залишковий принцип і “я якось потім” – це те, що служить маячками нелюбові до себе. На внутрішні “хочу” реакція має бути: “Значить зроблю/куплю/замовлю”;
- щодня повторюйте собі: “Я цього гідна/достойний”;
- щодня помічайте в собі красиве і хороше, хваліть себе, захоплюйтеся собою, можна робити це вголос і перед дзеркалом;
- не відкладайте покупки, виправдовуючись тим, що потім ви схуднете/накачаєте м’язи або щось ще. Беріть те, що подобається, вже зараз;
- дякуйте собі щодня – за те, що робите, за ті зусилля, які вкладаєте. Частіше говоріть собі “дякую”;
- звертайте увагу на свої бажання, вимовляйте вголос: “Я хочу”. Наприклад, у кафе кажіть: “Я хочу смачну каву”. А в магазині: “Я хочу шоколадку”. Так ви дозволите собі бажати того, чого насправді хочете;
- проводьте час із самим собою. Ви прекрасна компанія для самого себе, насолоджуйтеся цим;
- дозвольте собі проживати емоції, а не пригнічуйте їх. Якщо хочеться поплакати – поплачте, якщо вам здається щось смішним, то смійтеся.