Традиційні чорний і зелений чаї не завжди є найкращим варіантом.
Для багатьох людей вечірнє чаювання є приємним ритуалом перед сном, що допомагає налаштуватися на спокійний лад і розслабитися. Однак фахівці зазначають, що при виборі напою на ніч потрібно враховувати його вплив на сон і стан організму загалом.
Так, традиційні чорний і зелений чаї, незважаючи на їх широке поширення, не завжди є найкращим варіантом для вечірнього вживання. Річ у тім, що до складу цих напоїв входить кофеїн – природний стимулятор, здатний збуджувати нервову систему і підвищувати артеріальний тиск. При цьому вважається, що кофеїну більше міститься в зеленому чаї, оскільки його листя проходить мінімальну ферментацію, зберігаючи вихідний хімічний склад.
Однак у зеленому чаї стимулюючу дію кофеїну частково нейтралізують завдяки присутності l-теаніну – амінокислоти із заспокійливим ефектом, що стимулює вироблення “гормонів радості” дофаміну і серотоніну. Таким чином, на перший погляд зелений чай може здатися кращим перед сном порівняно з чорним.
Проте експерти зазначають, що зелений чай має досить виражену сечогінну дію, що прискорює обмінні процеси в організмі. Тому вони не рекомендують вживати ні чорний, ні зелений чай безпосередньо перед сном, оскільки це може перешкодити повноцінному відпочинку.
Найоптимальнішим вибором для вечірнього чаювання фахівці вважають трав’яні напої, які мають заспокійливі та седативні властивості. До них належать, наприклад:
- Ромашковий чай – класичний вибір, відомий своїми розслаблювальними та аналгетичними ефектами. Його рекомендується заварювати окропом і пити за 30 хвилин до відходу до сну.
- Лавандовий чай – крім загальної заспокійливої дії, він також сприяє міцному і здоровому сну.
- Липовий чай – має спазмолітичні властивості, знижуючи стрес і напругу.
Збори з шипшиною, собачою кропивою або звіробоєм – добре заспокоюють нервову систему і полегшують засинання.
При цьому, незалежно від обраного трав’яного чаю, фахівці радять припиняти його вживання не менше ніж за 2-3 години до планованого відходу до сну. Це дасть змогу організму максимально ефективно підготуватися до здорового та повноцінного відпочинку.
Крім того, експерти рекомендують звертати увагу на спосіб приготування чаю. Так, вища температура води під час заварювання може підвищувати вміст кофеїну, тому для вечірнього чаювання краще використовувати воду, нагріту до 80-90 градусів. Також розведення чаю молоком і додавання меду може зробити напій м’якшим і менш тонізуючим.
Загалом, дотримуючись цих простих рекомендацій, можна підібрати оптимальний вечірній чай, який не тільки допоможе розслабитися перед сном, а й забезпечить міцний, здоровий і тривалий відпочинок. Це зі свого боку дасть змогу відновити сили та поліпшити загальне самопочуття наступного дня.