Пн. Гру 9th, 2024

Чи безпечно їсти гарячу їжу, яку привезли холодною? Пояснюють експерти

Від InfoSvit Сер 12, 2024
Чи корисна гаряча їжа

Доставка готових страв стала частиною життя – просто приймемо цей факт, а поговоримо ось про що. Напевно тебе турбує, якщо їжа їде довго і прибуває в неапетитному стані. Ти довго чекала, і ось уже сьорбаєш суп кімнатної температури і жуєш “спітнілий” салат…

Загалом проблема не в тому, що теплі суші не особливо приємні на вигляд: такі страви можуть бути справді небезпечними для здоров’я.

Як стверджує вчений Брайан Куок Ле, автор книжки “Відповіді на 150 запитань про харчову науку”: “Коли їжа потрапляє в температурну зону, близьку до кімнатної температури, мікроорганізми, які знаходяться в ній, починають швидко розмножуватися. Хоча швидкість цього процесу залежить від рівня солоності, вмісту цукру, вологості та кислотності їжі, більшість свіжоприготованих продуктів матимуть на своїй поверхні деяку кількість спор або бактерій. Якщо кількість патогенів у їжі досягне критичного рівня, вони можуть спричинити харчове отруєння.”

Харчове отруєння

Не поспішай видаляти папку з додатками служб доставки: давай розберемося, на що звертати увагу насамперед, якщо ти часто покладаєшся на сумлінність кур’єрів, і яку остиглу їжу можна з’їсти, а яку – краще не варто.

Що відбувається, якщо готова їжа лежить без холодильника?

Більшість продуктів харчування можуть зберігатися при кімнатній температурі не більше двох годин, перш ніж вони стануть небезпечними для здоров’я (для спекотних днів варто скоригувати – “не більше години”.

Читайте також:  Продукти для покращення якості сну: Що їсти для спокійних ночей

Як уточнює вчений-харчовик Тіффані Свон, “у бактерій немає таймера; тобі не стане гірше о 4:01, ніж о 3:58. В ідеалі, оскільки ми не знаємо, як довго їжа перебувала поза ідеальною температурою, найкраще з’їсти доставку якомога швидше. Якщо це неможливо, постав її в холодильник, а потім повністю розігрій до 75 градусів безпосередньо перед їжею”.

Небезпечна зона – температура, сприятлива для бактерій

Є певний інтервал (приблизно від 30 до 60 градусів Цельсія), за якого мікроорганізми, зокрема патогенні, починають справді активно рости. За словами Ле, у небезпечній зоні можуть процвітати такі бактерії, як Bacillus cereus, Staphylococcus aereus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Clostridium perfringens і різні різновиди сальмонели. Зустріч із цими мікробами може призвести до різних неприємних наслідків: від ночі на унітазі до госпіталізації (отруєння може виявитися фатальним для маленьких дітей і людей з ослабленим імунітетом).

Ле акцентує увагу на тому, що особливу обережність слід проявляти, коли тобі доставили страви з м’ясом, молочними продуктами, морепродуктами та птицею. І нагадує, що бактерії зовсім необов’язково змінюють запах, смак і зовнішній вигляд їжі.

Як служби доставки мають привозити гарячу їжу

Тут може бути всього два правила, і вони досить очевидні: привозити гарячу їжу потрібно якомога швидше і транспортувати в термосумці. Однак далеко не всі ресторани і служби можуть виконати такі правила, зокрема тому, що нерідко кур’єру у великому місті доводиться долати дуже великі відстані.

Читайте також:  Продукти, які не варто їсти щодня - вони небезпечні

Що робити, якщо тобі доставили остиглу їжу

Так, викидати їжу недобре, але якщо ти відчуваєш, що зі стравою щось не те, краще довіритися інтуїції. За словами Тіффані Свон, “потрібно довіряти своєму кишківнику – якщо щось пахне не так, має не такий вигляд або просто здається неправильним, а не просто “не гарячим”, не ризикуй. У таких ситуаціях це, ймовірно, може означати, що страву приготували з не найсвіжіших інгредієнтів, а потім на її приготування і доставку пішло занадто багато часу”.

Також варто зв’язатися зі службою доставки або рестораном і пояснити, в чому проблема. Заклади, які дбають про свою репутацію, запропонують вихід із ситуації і прислухаються до відгуків споживачів.

ІНШІ СТАТТІ З ЦІЄЇ РУБРИКИ:

Коментарі

Відкрийте більше з InfoSvit.in.ua

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання