Нд. Тра 5th, 2024

5 важливих навичок, які дитина має опанувати до школи

Від InfoSvit Кві 22, 2024
ДІвчинка в школі

Навчальний рік вже підходить до завершення, але батьки, чиї діти підуть до першого класу наступної осені, вже починають переживати. Розповідаємо про ключові навички, необхідні для успішного старту навчання.

Звісно, школа – один із найважливіших етапів у житті дитини. Тут вона вчиться спілкуватися з однолітками та дорослими, готується до майбутнього та отримує фундаментальні знання. Уміння читати і писати, запам’ятовувати фігури, символи і картинки, орієнтуватися в навколишньому світі і розвивати дрібну моторику – це база, яка буде необхідна протягом усього життя. Саме на цих фундаментальних уміннях і будуються решта – складніші та унікальніші, які дитина застосовуватиме в школі, університеті та на роботі.

При цьому важливо розуміти, що час не стоїть на місці, і сучасним батькам і дітям необхідно адаптуватися до нових реалій – про п’ять основних навичок, що відповідають сучасним вимогам ми дізнаємося з даної статті.

Критичне мислення

Нове покоління живе в інформаційному шумі з раннього дитинства – навіть якщо дитина ще не виходила в інтернет, вона однаково спілкується з однолітками, дорослими і щодня отримує масу нових знань (часом зовсім непотрібних). Саме тому потрібно з ранніх років пояснювати малюкові, як відрізняти брехню від правди, перевіряти інформацію, аналізувати її. Для цього можна грати з дитиною в асоціації, читати й пояснювати прочитане, просити називати все, що вона запам’ятала з чергового розділу дитячої книжки – так дитина навчиться запам’ятовувати набагато більше інформації, аналізувати її, не проводячи при цьому кілька годин за “сухим” зубрінням.

Читайте також:  10 фактів про користь моря для здоров'я дитини

Комунікативні навички

Комунікація і діти

Звісно, ніхто не вимагає від дітей глибоких філософських міркувань, проте ще до школи вони мають уміти ставити запитання та відповідати на них, розповідати, що відбувається (наприклад, на картинці) і складати зв’язні речення. Обов’язково читайте з дитиною книжки (так вона “вбиратиме” в себе грамотну мову, сама того не помічаючи), просіть її вигадувати невеличкі історії, а потім чемно вказуйте на помилки та пояснюйте, як буде правильно.

Крім навички висловлення своїх думок дитина повинна знати, як спілкуватися з однолітками, оскільки процес соціалізації починається ще в дитячому садку або на ігровому майданчику. Важливо з ранніх років розвивати вміння взаємодіяти з оточуючими, викладати свої думки, формулювати запитання і шанобливо ставитися до людей незалежно від статі, віку та національності.

Концентрація уваги

Якщо дитина ще до школи та в початкових класах може зосередитися на одній справі та довести її до кінця, то надалі їй буде набагато простіше засвоювати інформацію. Але сучасні діти мають набагато більший вибір активностей, а, відповідно, і найсильнішу спокусу відволіктися. З огляду на те, що зараз активно розвивається тренд на “швидкий” контент (наприклад, відео в TikTok), то увагу дитини буде утримати складніше, ніж раніше.

Щоб розвивати концентрацію уваги, батькам варто грати з дитиною в настільні ігри, тренувати пам’ять, слідкувати за дисципліною і при цьому не забувати заохочувати дітей навіть на середині шляху – це мотивує рухатися далі.

Самостійність та ініціативність

Самостійна дитина

Для того, щоб розвинути навички самостійності та ініціативності в дитині, необхідно навчити її не нудьгувати в компанії самої себе – вигадуйте ігри для самої себе, знаходьте для неї цікаві конструктори або DIY-набори. Також заохочуйте інтерес дитини до всього нового. Так вона розумітиме, що вчитися – це здорово, і їй буде простіше робити це самостійно.

Читайте також:  Як допомогти дитині адаптуватися в дитячому садку

Крім того, не варто надмірно опікати дитину, нав’язувати їй власні думки, вирішувати за неї (читайте також: Під ковпаком: до чого може призвести батьківська гіперопіка). Навіть малюк має проявляти ініціативу – наприклад, він може сам вирішити, в якій куртці піти гуляти, що він їстиме на сніданок тощо. Завдяки цьому вже в усвідомленому віці він не плистиме за течією, а зможе самостійно обирати свій шлях і швидше адаптуватися до змін.

Digital-навички

Цифрова грамотність – це навичка №1 для сучасної дитини. Багато батьків бояться гаджетів, думаючи, що дитина проводитиме в них надто багато часу і перестане вчитися. Проте тренд на діджиталізацію в освіті з’явився вже давно – у школах навіть першокласники навчаються за комп’ютерами. Щоб малюкові було легше освоїти сучасні технології, потрібно з раннього дитинства розвивати в дитини навичку продуктивного використання гаджетів, а не залежності від них.

Дівчинка дивиться в планшет

Інтернет – невичерпне джерело інформації, яка необхідна дитині. Батько не може знати всього, тому, коли малюк поставить складне запитання, спробуйте разом знайти на нього відповідь, використовуючи технології. Покажіть дитині, що користуватися інтернетом зовсім не страшно, якщо все робити безпечно. Так дитина опанує ще одну digital-навичку, без якої неможливо стати успішною – це ресерч. Якщо вона вміє знаходити найпростішу інформацію в ранньому віці, то в школі та університеті вона вправно користуватиметься науковими джерелами, електронними бібліотеками і навіть закордонними ресурсами. Вивчити все на світі неможливо, а знайти – цілком реально.

Також цікаво:

Коментарі

Відкрийте більше з InfoSvit.in.ua

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання