Пн. Гру 9th, 2024

Що робити, якщо дитина нічого не їсть

Від InfoSvit Кві 18, 2024
Дитина нічого не їсть

Коли дитина відмовляється від їжі, кожна мама починає переживати. Але якщо малюк практично нічого не їсть цілий день, то переживання перетворюються на паніку, і ось уже мама наполегливо дзвонить педіатру, гастроентерологу, психологу, щоб з’ясувати причини поганого апетиту і вчасно вжити заходів. Насправді панікувати не варто, потрібно просто спробувати змінити режим дня і використати деякі батьківські хитрощі, щоб нагодувати малоїжку. Отже, з’ясуємо що робити, якщо дитина нічого не їсть.

Добова норма

Для початку розберемося, який обсяг їжі має засвоювати дитина залежно від віку:

  • 1,5 тижні – 2 місяці: 1/5 своєї ваги на добу;
  • 2-4 місяці: 1/6 ваги на добу;
  • 4-6 місяців: 1/7 ваги дитини на добу;
  • 6-8 місяців: 1000-1100 мл на добу;
  • 8-11 місяців: 1200-1300 мл на добу;
  • 1-2 роки: 1300-1400 мл на добу;
  • 2-5 років: 1500 мл на добу;
  • від 5 років: у середньому 2000 мл на добу.

Звичайно, це умовні усереднені позначення. Кожна дитина індивідуальна і може з’їдати більше або менше залежно від своєї ваги, зросту, способу життя, режиму дня, рівня активності тощо.

Причини

Чому ж малюк може вперто відмовлятися від їжі? Часто причиною може бути нездужання або хвороба, але в цьому разі дитина пасивна, млява, сонлива, у неї є інші ознаки захворювання. Якщо ж дитина зовні здорова, але щоразу впадає в істерику, коли її кличуть їсти, то, можливо, такій поведінці спричинили такі чинники:

  • Немає почуття голоду

Малюк може не відчувати почуття голоду або не розрізняти його, тому й не мчить на кухню стрімголов. Батьки, а також бабусі й дідусі весь час намагаються нагодувати чадо, тому малюк може бути вже ситим. Вам залишається тільки дочекатися, коли дитина зголодніє, але при цьому приберіть із зони досяжності всі продукти: булочки, печиво, цукерки, фрукти тощо.

  • Захопленість грою

Коли діти захоплені грою, вони забувають про їжу. І їм дуже не хочеться відволікатися від такого цікавого заняття на всілякі “дурниці” на кшталт обіду.

  • Вибірковий апетит

Вибірковий апетит часто спостерігається у дітей, які звикли “кусочничати”. Їм не подобається смак основних страв, тому вони задовольняються перекусами. У цьому випадку мамі залишається тільки експериментувати з їжею.

  • Пасивний спосіб життя

Не виключено, що дитина веде малорухливий спосіб життя: рідко гуляє, весь час дивиться мультфільми та грає на комп’ютері. Вона майже не витрачає енергію, тому їй достатньо малого обсягу їжі.

Читайте також:  Гаджети не винні: психологи радять батькам бути уважнішими до дітей

Як підвищити апетит у дітей

Як підвищити апетит

Розберемося, як можна підвищити апетит у дітей різного віку:

  • До 1 року

Якщо грудний малюк відмовляється від молока, то мамі треба перестати через це нервувати. Діти чуйно реагують на настрій батьків, тому рекомендується годувати дитину в гарному настрої та в спокійній обстановці, де відсутні різкі дратівливі звуки.

Якщо малюк на суміші, то не виключено, що від їжі він відмовляється через незручні пляшечки або соски. У будь-якому разі будь-які питання, які стосуються дітей першого року життя, необхідно обговорювати з педіатром.

  • 1-2 роки

Маленькі діти все повторюють за дорослими, тому важливо збиратися на сніданок, обід і вечерю всією сім’єю, щоб і малюкові захотілося взяти участь у загальному процесі. Також підігріти апетит допоможуть такі поради:

  • грайте з дитиною в дитячий посуд із ляльками та тваринами;
  • разом сервіруйте стіл;
  • влаштовуйте спільні походи в магазин;
  • намагайтеся пропонувати дитині продукти, які вона може тримати руками;
  • дозволяйте годувати її улюблені іграшки.
  • 3-5 років

Дошкільнят приваблює все яскраве і незвичайне, адже вони все звикли сприймати в ігровій формі. Тому спробуйте робити їжу гарно: вирізайте з моркви квіти та зірки, відварене яйце перетворіть на їжачка або зайчика, а з картоплі побудуйте ракету.

А ще можна купити дитячий посуд із красивим малюнком на дні: зображення спонукатиме дитину швидше звільнити тарілку, щоб побачити улюблену картинку. Ще один спосіб привчити до регулярного харчування – зводити дитину в гості, де теж є малюк, який завжди їсть з апетитом: діти люблять повторювати одне за одним.

  • 5-7 років

Діти цього віку вирізняються допитливістю. Вони люблять експериментувати і дуже ображаються, якщо якісь події відбуваються без них. Тому спробуйте залучити дитину до приготування їжі: нехай вона сама розбиває яйця, місить тісто, прикрашає десерт. Страви, приготовані власними руками, завжди здаються смачнішими.

Готувати з дитиною

  • Від 7 років

Щоб нагодувати школяра, потрібно привчити його суворо дотримуватися режиму. Важливо прибрати із зони доступу всі перекуси і домовитися завжди приходити до обіду вчасно. Також можна “завантажити” дитину спортивними заняттями і частіше відправляти на прогулянку, щоб вона витрачала багато енергії, а організм вимагав поповнити її за допомогою продуктів харчування.

Батьківські хитрощі

Ще кілька додаткових рекомендацій допоможуть мамі підігрівати апетит дитини:

  • зробіть прийом їжі щоденним ритуалом. Тобто певні дії мають у дитини асоціюватися з їжею. Наприклад, якщо мама просить зібрати іграшки, то це сигнал до того, щоб вирушати на кухню;
  • їжте з апетитом. Завжди показуйте дитині, як вам подобається їжа, хваліть продукти і розповідайте які вони корисні;
  • подавайте їжу красиво. Тарілка з макаронами і котлетою, поставлена на брудний липкий стіл, не викличе апетиту. А якщо покласти їх на красивий посуд, у центр столу поставити яскраві серветки, а самі макарони прикрасити зеленню або горошком, то їсти вже буде приємніше;
  • готуйте різноманітну їжу. Навіть дорослий втомлюється від вівсяної каші, якщо їсть її щоранку. Тому спробуйте готувати одну й ту саму страву різноманітно: вівсяні оладки, вівсяні млинці, вівсяне печиво, вівсянка з абрикосами, полуницею, черешнею тощо.
Читайте також:  Міфи про вагітність, у які всі марно вірять

Помилки батьків

Деякі дії мам і тат, які бажають нагодувати дитину, мають зворотний ефект. Найчастішими є такі помилки:

  • крики та лайка. Якщо змушувати дитину їсти за допомогою крику, то їжа викликатиме в крихітки лише негативні асоціації;
  • подача нелюбимих продуктів. Якщо малюк не любить якийсь певний інгредієнт, то не змушуйте його їсти, а краще замаскуйте неулюблений продукт. Наприклад, цибулю можна подрібнити так сильно, що дитина й не помітить її в супі або котлетах. Але навіть якщо цибулі й не буде в раціоні дитини, то нічого страшного з нею не станеться;
  • відрив від ігор. Не можна відволікати дитину від улюбленого заняття заради їжі, інакше обід буде їй не цікавий. Після гри має минути трохи часу, і тільки потім необхідно кликати чадо на обід, інакше воно буде надто збудженим і не буде зацікавлене в прийомі їжі;
  • використання їжі як нагороди. Не можна за допомогою солодощів маніпулювати дитиною. По-перше, так порушується харчова поведінка, а по-друге метою малюка в будь-яких діях не повинна бути цукерка;
  • використання токсичних фраз. До таких належать “Якщо не доїси, не отримаєш іграшку”, “Якщо не будеш їсти, не буде сил”. Такі висловлювання підвищують тривожність дитини, але не апетит. У малюка може виникнути неприязнь не тільки до їжі, а й до слів батьків.

Якщо дитина здорова, активна, розвивається емоційно та фізично в межах норми, то не варто думати, що їй не вистачає їжі. Замість того, щоб змушувати з’їдати її цілу тарілку, дозвольте їй з’їсти стільки, скільки вона хоче, але обов’язково спитайте, чи наїлася вона: так дитина навчиться слухати власний організм, а їжа не викликатиме в неї негативних емоцій.

ІНШІ СТАТТІ З ЦІЄЇ РУБРИКИ:

Коментарі

Відкрийте більше з InfoSvit.in.ua

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання