Стрес може бути спричинений низкою факторів, таких як прийняття фінансових та медичних страхових рішень, сварка з коханою людиною, складний проект на роботі, хвороба або нещасний випадок. Але стрес також може бути викликаний менш очевидними факторами, такими як негативні думки та почуття, які ви можете навіть не усвідомлювати.
Цей тип стресу, який не викликаний якимось конкретним інцидентом, буває важко виявити. Багато людей не усвідомлюють, що їхні думки, переконання та почуття можуть підвищувати рівень стресу. Цей тип стресу є шкідливим і призводить до таких проблем, як депресія, тривога, високий кров’яний тиск і серцеві захворювання.
Найкращий спосіб протистояти цим внутрішнім стресовим факторам – визначити їхні тригери та змінити спосіб, у який ви з ними справляєтеся. Ось кілька способів впоратися зі стресом, який виникає через негативні думки або почуття.
Відпустіть це
Спізнюєтеся на зустріч через затори? Забудьте про це. Нагадайте собі, що ви не можете контролювати людей чи результати. Тому, коли щось йде не за планом, зберігайте спокій. Якщо ви їдете на роботу і бачите за милю попереду затор з трьох машин, пам’ятайте, що через стрес ви не встигнете на роботу швидше. Іноді все йде не за планом, і це нормально. Нагадуйте собі про це – і продовжуйте нагадувати, якщо доведеться, – і у вашому житті буде менше внутрішнього стресу.
Важко відпустити? Прогуляйтеся околицями, адже фізичні вправи можуть бути одним із способів жити без стресу.
Пробачити та забути
Жалі. У вас їх було декілька. Але знову ж таки, не дозволяйте їм виснажувати вас. Іноді ви не можете змінити те, що ви зробили – або не зробили – але спробуйте використати цей досвід у позитивному сенсі як інструмент навчання. Нагадайте собі, що ваші жалі вчать вас вчитися і розвиватися по-новому. Минуле – це історія, і ви не можете його змінити, тому навчіться прощати себе. Так само навчіться прощати людей, які завдали вам болю. Відпустіть погані почуття і сприймайте цей досвід як навчальний момент.
Вирішуйте проблеми
Вас щось турбує і непокоїть, в тому числі й те, що ще не сталося і, можливо, ніколи не станеться? Складіть список того, що вас турбує, і викресліть те, що ви не можете контролювати або вирішити. Потім забудьте про ці речі. Нарешті, подивіться на те, що ви не викреслили, і запитайте себе, що ви можете зробити, щоб змінити або вплинути на це. Турбуєтеся про те, як заплатити за великий ремонт автомобіля? Погляньте на свій бюджет і подивіться, де ви можете скоротити витрати в цьому і наступному місяці. Хвилюєтеся, що будете говорити під час презентації на роботі? Напишіть тези. Складіть список усіх можливих кроків, які ви можете зробити, щоб покращити або вирішити ці проблеми. Зробивши це, ви зрозумієте, що багато турбот перебувають під вашим контролем, а щодо тих, які не піддаються контролю, вам більше не варто про них турбуватися.
Прислухайтеся до себе
Чи говорите ви собі, що не можете щось зробити? Коли вам телефонують з кабінету лікаря, ви одразу думаєте, що це погані новини? Перестаньте так думати, натомість зробіть глибокий вдих і скажіть собі: “Я можу це зробити”. Нагадуйте собі, що завжди є рішення проблеми, незалежно від того, наскільки вона велика чи маленька. Робіть це регулярно щоразу, коли починаєте думати про щось негативне, і незабаром позитив стане частиною вашого повсякденного мислення.
Змініть свій світогляд
Наполовину порожня чи наполовину повна склянка у вашому житті? Зберігайте свою склянку – і своє серце – повним позитивних думок, складаючи список всіх великих і малих благословень у вашому житті. Переглядайте цей список протягом дня або щоразу, коли у вашій голові з’являється негативна думка. Прикріпіть його на холодильник, на дзеркало у ванній кімнаті або носіть з собою. Ви також можете попрацювати з когнітивно-поведінковим терапевтом, який допоможе вам перейти від негативного мислення до позитивного.
Впоратися зі стресом можна за допомогою відпускання, вирішення проблем, кращого слухання, переосмислення негативних думок і зміни світогляду. Практикуйте ці навички щодня, щоб інтегрувати їх у своє життя.