Пт. Сер 30th, 2024

Хочеться солодкого або мучного: чого не вистачає організму

Від InfoSvit Тра 30, 2024
Дівчина їсть пончики

Солодке і здоба – джерела енергії для організму. Але іноді тяга до таких продуктів постійна, і її складно вгамувати. Дізнаємося чому постійно хочеться солодкого і мучного.

Чому хочеться солодкого і що робити в таких випадках

Солодощі та борошняне у великих кількостях псують зуби, впливають на вагу і підвищують рівень глюкози в крові. Попри це, бажання з’їсти солоденьке виникає навіть у тих, хто завзято стежить за своїм харчуванням. Іноді організм так сигналізує про проблеми. Аналітик компанії Straits Research Прія Ахуджа пояснює в коментарі:

Існують різні причини, через які люди люблять солодощі. Порушення рівня глюкози в крові та система винагороди мозку можуть викликати як фізіологічний потяг до солодкого, так і бажання отримати задоволення, яке приносять солодощі. Тяга до їжі може бути емоційно підживлена стресом, нудьгою або повторюваним прийомом їжі. Генетичний профіль людини, соціальні впливи, гормональні коливання, недостатнє харчування, відсутність сну і гормональні зрушення – все це може сприяти потягу до солодкого.

Одна з причин тяги до солодкого полягає в тому, що цукор впливає на організм на фізіологічному рівні, пояснив медичний директор клініки Slimz Weight Loss Clinic та експерт зі схуднення доктор Марк Ентон Слімц:

Багато людей жадають солодкого через поєднання коливань рівня глюкози в крові та хімічних реакцій мозку. Споживання солодощів викликає сплеск інсуліну і тимчасово підвищує рівень серотоніну, що на короткий період призводить до піднесеного настрою, за яким слідує спад, що закріплює цикл тяги до солодкого.

Дитина вибирає цукерку з банки

Якщо постійно тягне на солодощі, потрібно перевіритися на дефіцит мікроелементів. Чого не вистачає, якщо хочеться солодкого? Це може вказувати на низький рівень в організмі хрому, магнію, жирних кислот омега-3. Щоб заповнити дефіцит цих поживних речовин, додайте в раціон цільнозернові продукти, горіхи, насіння, жирну морську рибу.

Читайте також:  Пийте теплу воду. Ось сім її несподіваних переваг

Дослідження Національного інституту охорони здоров’я США (NIH) показало, що потяг до солодкого здатен передаватися у спадок: його може спричиняти ген, який відповідає за тривожність. Але також вона спостерігається і за різних проблем зі здоров’ям. За яких захворювань хочеться солодкого? Таку пристрасть часто відчувають люди з розладом харчової поведінки, депресією, цукровим діабетом.

Член Американської медичної асоціації та керівник Serene Aesthetics & Med Spa, доктор Насер Азар порекомендував регулярно і збалансовано харчуватися:

Для вирішення цієї проблеми, я рекомендую збалансовану за макронутрієнтами дієту з великою кількістю складних вуглеводів, білків і жирів, які допомагають стабілізувати рівень глюкози в крові. Більш регулярне і збалансоване харчування допоможе побороти раптові напади голоду, які призводять до переїдання солодкого.

Доктор Азар стверджує, що деякі люди можуть плутати сигнали зневоднення з голодом, що призводить до перекусів солодкими продуктами. Щоб цього уникнути, забезпечте повноцінну гідратацію організму.

Чому хочеться випічки і як цього позбутися

Запах випічки нагадує про домашній затишок, тому такі асоціації підштовхують з’їсти булочку або пиріг. Але постійна тяга до випічки часто має інші причини. Чому хочеться випічки? Найпопулярніша причина такої залежності – незбалансований раціон харчування. У контексті тяги до борошняного частіше причина криється в хронічному дефіциті білка, складних вуглеводів, клітковини.

Постійне бажання поїсти здоби виникає за інсулінорезистентності – стійкості та несприйнятливості клітин до інсуліну. Щоб цього уникнути, обмежте споживання цукру, солодких продуктів і напоїв, влаштовуйте розвантажувальні дні.

Різні види випічки

Водночас аналітик компанії Straits Research Прія Ахуджа стверджує, що в деяких випадках тяга до здоби може свідчити про брак в організмі деяких нутрієнтів:

Потреба у випічці та кондитерських виробах, які часто містять велику кількість цукру, рафінованих вуглеводів і жирів, може вказувати на можливий дефіцит деяких мінералів, таких як цинк, магній і хром.

На борошняне може тягнути через порушення синтезу лептину. Цей гормон ситості синтезують жирові клітини, тож що їх більше, то більше виробляється лептину і то сильніше бажання поїсти. При ожирінні мозок стає несприйнятливим до лептину, через що людина перестає відчувати насичення і постійно відчуває почуття голоду.

Читайте також:  Названо п'ять найкращих продуктів і напоїв, які можна вживати після тренування

Рівень лептину може падати і за хронічної нестачі сну. Як пише медичне видання PubMed, у разі недосипання збільшується синтез гормону греліну, який відповідає за відчуття голоду, і кортизолу. Тому часто невиспана людина дратівлива і голодна, а її організм починає вимагати вжити швидкі джерела енергії – солодке і борошняне, що нерідко призводить до ожиріння.

Ще одна причина любові до випічки – психогенна (неусвідомлене вживання таких продуктів). Це буває пов’язано зі звичками дитинства, нав’язаними стереотипами та харчовими традиціями. Сюди належить і компульсивне переїдання, коли ви заїдаєте стрес, горе, тривогу та інші сильні емоції. Таку ситуацію можна виправити за допомогою самоаналізу. Прія Ахуджа рекомендує регулярні заняття спортом і різні методи управління стресом, включно з медитацією і дихальними практиками:

Зосередьтеся на збалансованій дієті, сповненій фруктів, овочів, цільнозернових продуктів, нежирних білків і корисних жирів, щоб впоратися з тягою до їжі та будь-якими проблемами зі здоров’ям. Обмежте споживання солодкої випічки та хлібобулочних виробів і замість цього обирайте здорові замінники.

Використання таких підходів допоможе не тільки скоротити споживання солодкої випічки, а й поліпшить загальний стан здоров’я і благополуччя. Усе це сприяє більш збалансованому та щасливому способу життя.

Дівчина обирає між яблуком і тортом

Бажання перекусити чимось солодким або борошняним – нормальне для будь-якої людини, бо в більшості випадків шкоди від цього не буде. Але коли така тяга постійна, слід переглянути та змінити свій раціон. Якщо і це не допоможе, то проконсультуйтеся з лікарем.

Увага! Матеріал має лише ознайомчий характер. Не слід вдаватися до описаних у ньому методів лікування без попередньої консультації з лікарем.

ІНШІ СТАТТІ З ЦІЄЇ РУБРИКИ:

Коментарі

Відкрийте більше з InfoSvit.in.ua

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання