Перші походи дитини в дитсадок – це стрес і сльози. Батьки можуть полегшити страждання дитини.
Що таке адаптація і якою вона буває
Коли дитину віддають у дитячий садок, для неї це велика трагедія, адже все її життя кардинально змінюється. Потрібен час, щоб вона пройшла адаптацію. Що таке адаптація в дитячому садку? Це звикання, пристосування дитини до нової обстановки, яка для неї невідома і незвична.
Скільки триває адаптація в дитячому садку? У кожної дитини адаптація проходить по-своєму. Залежно від тривалості цього періоду виділяють три види адаптації:
- легка адаптація – 10-15 днів;
- середня – близько місяця;
- важка – 2-6 місяців.
Як проходить адаптація в дитячому садку? З початком відвідування дитячого садка діти відчувають значне психічне напруження, у них підвищується рівень тривожності. Виникає розлад емоційного стану, що тягне за собою неадекватні поведінкові реакції. У дитини порушується настрій, зменшується або зникає бажання гратися та спілкуватися, погіршується сон та апетит.
У період адаптації дитина буде вразливою. У неї ще не розвинене критичне мислення, вона не може сформулювати речення так, як дорослий і розповісти, що саме їй не подобається і чому. Натомість, якщо їй щось не подобається, вона просто плакатиме або кричатиме.
У дітей з легкою адаптацією ці прояви мають місце, але вони незначні й не затягуються надовго. Уже за один-два тижні стан дитини стабілізується, і вона відпускає батьків на роботу, а сама залишається в садочку без істерик.
Якщо ж адаптаційний період затягується, то деякі батьки починають підозрювати співробітників садка в неналежному ставленні до їхнього чада:
Варто пам’ятати, що адаптація в нормі триває близько місяця. Поговоріть із вихователем про особливості характеру дитини, що вона любить, як її можна заспокоїти, якщо вона плаче, як до неї краще ставитися.
У період звикання до садочка погіршується загальне самопочуття дитини, вона починає частіше хворіти на ГРЗ, бронхіт, інфекційні захворювання – адаптаційний стрес послаблює захисні сили організму.
За важкої адаптації дитина звикає до садочка довго і складно. Її емоційний стан пригнічений, дитина може бути асоціальною або агресивною, пояснює психологиня Джоан Браун.
При відвідуванні ясел стан афекту перший час виникає у 92% дітей без відмінностей за статтю. Розлука з мамою, незнайомі дорослі, ламання життєвого укладу – це психотравмувальна ситуація для дитини.
Проблеми адаптації дитини в садку
Під час адаптації поведінка дітей може бути різною, але більшість із них бурхливо висловлюють протест – голосно плачуть і не йдуть на контакт. Деякі протестують тихо, стримують плач, не реагують ні на їжу, ні на іграшки. Комунікабельні діти перші кілька днів розповідають про себе та свою родину, демонструють власні вміння, але потім починають поводитися, як діти з першої групи.
Процес адаптації проходить три етапи:
- Дезадаптація. Стану стресу в перший час не уникнути, попереджає Джоан Браун.
- Адаптація. Дитина змиряється з необхідністю розлуки з батьками, сумує за ними, але поступово звикає до нового життя. Може відмовлятися виконувати деякі правила дитячого садка.
- Дитина звикає до колективу, вихователів і нового способу життя, спокійно розлучається з батьками.
Як довго триватиме кожен з етапів, залежить від особливостей дитини. Насамперед на адаптацію впливають такі чинники:
- Вік дитини. Оптимальний вік початку відвідування дитячого садка – 2,5-3 роки.
- Стать. Хлопчикам складніше адаптуватися, ніж дівчаткам, оскільки вони більш прив’язані до матері.
- Стан здоров’я. Складніше адаптуватися до садочка дітям із хронічними захворюваннями, частими застудами.
- Склад сім’ї. Якщо дитина одна в сім’ї або її виховує одна мама, звикання до садочка буде болючішим.
- Рівень розвитку вмінь і навичок. Якщо дитина ходить на горщик, вміє самостійно їсти, частково одягатися, звертається по допомогу до дорослих, у садочку їй буде легше порівняно з тими дітьми, за яких усе роблять батьки.
- Рівень соціалізації. Досвід спілкування з іншими дітьми та дорослими, крім мами й тата, полегшить звикання.
Також має значення психологічний клімат у родині, кількість дітей у групі та особистість вихователя. Відіграє роль і темперамент дитини. Сангвініки та холерики швидше увіллються в колектив, ніж флегматики та меланхоліки.
Як допомогти дитині адаптуватися в садочку
Починайте готувати дитину до відвідування дитячого садка заздалегідь. Невідоме лякає дітей. Частіше розмовляти з дитиною:
Пояснюйте, що таке садок, навіщо він потрібен і чому дитині потрібно туди ходити. Познайомте з розпорядком дня, розкажіть, як ви ходили до дитячого садка, покажіть фотографії. Спогади мають бути тільки позитивні та веселі. Не висловлюйте жодних переживань з приводу початку відвідування дитиною дитячого садка, будьте спокійні та врівноважені. Діти тонко відчувають батьків, і ваше хвилювання одразу їм передасться.
Постарайтеся максимально наблизити домашній режим дня дитини до дитсадівського. Розвивайте її вміння спілкуватися і привчайте до самостійності: нехай сама миє руки, їсть, пробує одягатися і взуватися.
Починайте водити дитину в садок влітку або взимку, коли не так багато міжсезонних захворювань. Кілька днів приводьте її на 1-2 години, поступово збільшуючи перебування. Нехай вона бере із собою в садок улюблену іграшку.
Найболючіший момент і для дитини, і для батьків – розставання. Ось ази правильної поведінки батьків:
- Не зникайте, поки дитина не бачить. Попрощайтеся з нею і чесно скажіть, коли повернетеся.
- Придумайте ритуал прощання, який використовуйте не тільки в садочку, радить Джоан Браун: поцілунок у щічку, обіймашки, примовки зі з’єднанням долоньок.
- Не підкуповуйте дитину солодощами, іграшками, аби вона залишилася в садочку.
- Дорогою до садочка обговоріть із дитиною, як сьогодні пройде її день: що смачного подадуть на сніданок, коли вийдуть гуляти, у які ігри пограють.
- Якщо не хоче залишатися в садку, домовляйтеся, але в жодному разі не погрожуйте покаранням за це, не сваріть.
Не обманювати дитину:
Не треба казати їй, навіть з метою заспокоїти, що ви обов’язково повернетеся по неї за годину. Дитина, по-перше, чекатиме, а по-друге, перестане вам вірити.
Велика помилка дорослих – залякування садочком: “Не будеш слухатися – все розповім твоїй виховательці”, “Зараз же відведу до садочка”. Так у дитини формується негативне сприйняття садочка. Також не варто відокремлювати будні від вихідних, каже експерт.
Якщо дитина захворіла, не реагуйте надто емоційно. Врахуйте, що після хвороби, особливо тривалої, весь період адаптації треба починати спочатку.
Звикання до дитячого садочка можуть полегшити спеціальні терапевтичні казки та оповідання. Почитайте їх дитині та обговоріть прочитане.
Адаптація до дитячого садка – нормальне явище. Сформуйте у дитини правильний настрій, розвивайте чадо, підтримуйте, і звикання пройде швидше і менш гостро.
Я купувала дитині на адаптацію до садочку Кіндинорм за порадою лікаря. Препарат працює відмінно, дитина спокійна i гарно спить . Рекомендую всім матусям, щоб ваші дітки були здорові та щасливі )
Дякуємо за коментар👍