Сб. Тра 18th, 2024

“Я вперся в стіну”. Орбан пояснив, чому зняв вето на допомогу Києву

Від InfoSvit Лют 2, 2024
Джорджа Мелоні та Віктор ОрбанДжорджа Мелоні та Віктор Орбан

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан в ефірі національного радіо пояснив, чому він після тривалого опору зрештою дав згоду на виділення з бюджету ЄС нового пакета допомоги Україні в 50 млрд євро.

“Я вперся в стіну”, – сказав Орбан в інтерв’ю. За його словами, якби угоду не було досягнуто і Будапешт продовжував би використовувати своє право вето, то тоді решта 26 країн-членів ЄС домовилися б надіслати гроші Україні, використавши для цього, зокрема, кошти, призначені для самої Угорщини. “Чим би це було краще?” – резюмував Орбан.

У радіоефірі Віктор Орбан наголосив, що Угорщина не постачає Україні зброю, але Будапешт використовує кошти Брюсселя і сприятиме фінансуванню цивільних потреб України. Він знову повторив, що між Києвом і Москвою мають розпочатися мирні переговори, і час, як він зазначив, “зараз працює на Росію”.

У четвер, 1 лютого, під час саміту ЄС у Брюсселі було оголошено, що всі лідери держав європейського блоку дали згоду на виділення нового багатомільярдного пакета підтримки України.

Як зазначає Reuters, про домовленість було оголошено напрочуд швидко – після кількох тижнів опору Угорщини, яка заблокувала кошти на попередньому саміті в грудні. На тій самій грудневій зустрічі було оголошено, що Угорщині відкриють доступ до частини призначених для неї коштів ЄС, але Єврокомісія, як і раніше, утримуватиме близько 20 млрд євро. Це пов’язано зі звинуваченнями, що Орбан завдав шкоди демократії всередині країни за 13 років свого перебування при владі. Угорський уряд ці звинувачення відкидає.

Читайте також:  росія та Україна очолили рейтинг країн за загрозою кіберзлочинів

Віктор Орбан відкрито критикує як фінансову, так і військову підтримку Києва з боку ЄС і зберігає дружні контакти з Кремлем навіть після початку широкомасштабного російського вторгнення на територію України в лютому 2022 року.

Видання Politico, аналізуючи можливі причини того, чому Віктор Орбан врешті-решт погодився на 50 млрд євро для України, пише, що на це “знадобилися місяці чарівності з боку прем’єр-міністра Італії Джорджі Мелоні та кілька обідів із винами, які для нього влаштовувала французька сторона”.

Як зазначає Politico, Мелоні взяла на себе бесіди з Орбаном з урахуванням їхніх давніх стосунків. Видання посилається на два європейські дипломатичні джерела, додаючи при цьому, що співрозмовники Politico не поділяють вкрай правих політичних поглядів Мелоні. “Вона кілька разів намагалася стати сполучним мостом, і таке відчуття, що цього разу спрацювало”, – цитує Politico одного з дипломатів.

Рішення, ухвалене на саміті в Брюсселі, було ключовим для лідерів ЄС, які хотіли продемонструвати підтримку України, водночас показавши, що вони здатні подолати й опір Угорщини, пише Politico.

У публікації йдеться і про посередницьку роль президента Франції Еммануеля Макрона, який мав бесіду з Орбаном увечері 31 січня – напередодні саміту ЄС цього тижня. Раніше Макрон на кілька тижнів зосередився на наведенні мостів з угорським прем’єром, зокрема, запросивши його на обід до Єлисейського палацу.

Читайте також:  Міністри НАТО обговорюють військовий фонд для України на 100 мільярдів євро

Усі ці зусилля зрештою, як зауважило одне з джерел Politico, дали Брюсселю змогу оголосити про угоду щодо України, проти якої не заперечував жоден європейський лідер, а Віктору Орбану – зберегти обличчя у себе на батьківщині. Серед “невеликих поступок” Будапешту – щорічне обговорення траншів Києву і, за необхідності, їх формальний перегляд за участю Європейської комісії, наголошується в публікації Politico.

Також цікаво:

Коментарі

Відкрийте більше з InfoSvit.in.ua

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання