Майже дворічний напад Росії на Україну був у центрі уваги на попередніх етапах Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ), і Київ відправив чиновників і законодавців лобіювати перед союзниками надання більшої кількості зброї та фінансування.
У неділю в Давосі напередодні відкриття форуму відбулася зустріч радників з національної безпеки щодо “української формули миру”, яку вперше відвідав особисто президент Володимир Зеленський.
Але тепер ВЕФ також буде боротися з побоюваннями, що війна Ізраїлю з ХАМАС може перерости в більш широкий конфлікт на Близькому Сході, оскільки світова торгівля вже порушена атаками єменських бойовиків на комерційні судна в Червоному морі, що спровокувало повітряні удари США і Великобританії у відповідь на початку п’ятниці.
Каскад інших глобальних загроз – від зміни клімату до кризи вартості життя і сплеску економіки – також стояли на порядку денному зустрічей, що розпочалися в понеділок під назвою “Відновлення довіри”.
За словами президента ВЕФ Борге Бренде, зустріч “відбувається на найскладнішому геополітичному та геоекономічному тлі за останні десятиліття”.
Крутяться тарілки
До Давосу приїхало широке коло політичних важковаговиків – від держсекретаря США Ентоні Блінкена до президента Франції Еммануеля Макрона та цілої плеяди лідерів Близького Сходу, включаючи президента Ізраїлю Ісаака Герцога та лідерів Катару, Йорданії та Лівану.
“Ми знаємо, що війна в Газі все ще триває, і є побоювання щодо подальшої ескалації”, – сказав Бренде, додавши, що на зустрічі ВЕФ буде “розглянуто, як уникнути подальшого погіршення ситуації”.
Україна продовжуватиме наполягати на продовженні західної допомоги, а Зеленський, який раніше виступав по відеозв’язку, зустрівся з керівниками компаній.
Торговельна і дипломатична напруженість між Сполученими Штатами і Китаєм додає складної геополітичної картини в Давосі.
На додачу до цього, цього року відбудуться важливі вибори в кількох країнах, включаючи Великобританію, Індію та Сполучені Штати, де Дональд Трамп має всі шанси на перемогу в матчі-реванші з президентом Джо Байденом.
Опитування ВЕФ, опубліковане в середу, показало, що дезінформація та дезінформація, керована штучним інтелектом напередодні виборів, є найбільшими глобальними ризиками в цьому та наступному роках.
“Геополітика в наші дні схожа на спостереження за циркачем, який крутить тарілки на палицях”, – сказала в інтерв’ю AFP Карен Харріс, економіст консалтингової компанії Bain & Co.
Вона зазначила, що форум у Давосі відбувся одразу після виборів у суботу на Тайвані, демократичному острові, який Китай вважає провінцією-відступником – головним джерелом напруженості у відносинах між Пекіном і Вашингтоном.
Прем’єр-міністр Китаю Лі Цянь, який виступив зі спеціальною промовою у вівторок, стане найвищим китайським посадовцем, який відвідає Давос з часів президента Сі Цзіньпіна у 2017 році.
Бізнес як завжди
В п’ятиденному форумі беруть участь понад 60 глав держав та урядів, а також близько 800 керівників компаній з-поміж 2800 учасників.
На ВЕФ виступить новачок, ексцентричний і лібертаріанський новий президент Аргентини Хав’єр Мілей, який сам себе називає “анархо-капіталістом” і чиї антиістеблішментські погляди порівнюють з поглядами Трампа.
Близько 5 000 швейцарських солдатів забезпечуватимуть безпеку заходу, а винищувачі патрулюватимуть небо над альпійською країною.
Бізнес, звичайно, також займе важливе місце в переговорах.
Стрімкий розвиток штучного інтелекту – одна з найгарячіших тем для обговорення, серед учасників якого: генеральний директор Microsoft Сатья Наделла та Сем Альтман, керівник компанії OpenAI, що розробляє ChatGPT.
У той час як політики та керівники публічно обговорюватимуть, як виправити світ, Давос залишається гарячою точкою для кулуарних переговорів, а вздовж набережної гірськолижного курорту відбуваються звичайні ексклюзивні коктейльні вечірки.
Щороку відбуваються протести проти цього зібрання, а Швейцарська соціалістична молодь закликає до демонстрації в неділю, щоб засудити “закриту зустріч між багатими і сильними світу цього”.