Нд. Тра 5th, 2024

Міністри НАТО обговорюють військовий фонд для України на 100 мільярдів євро

Від InfoSvit Кві 3, 2024
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг представив річний звітГенеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг представив річний звіт Альянсу в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, Бельгія, 14 березня. Reuters-Yonhap

Міністри закордонних справ країн НАТО зустрічаються в середу, щоб обговорити, як перевести військову підтримку України на довгострокову основу, в тому числі пропозицію про створення п’ятирічного фонду розміром 100 мільярдів євро (107 мільярдів доларів) і план, який розглядається як спосіб “захищеної від Трампа” допомоги Києву.

За словами дипломатів, пропозиції Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга нададуть західному альянсу більш безпосередню роль у координації поставок зброї, боєприпасів та обладнання в Україну, яка бореться з російським вторгненням.

Ці плани обговорюватимуться під час дводенної зустрічі в Брюсселі, присвяченій 75-й річниці заснування Організації Північноатлантичного договору та підготовці до саміту лідерів країн-членів Альянсу у Вашингтоні в липні.

Зустріч дасть уявлення про те, як далеко європейські союзники України готові зайти у підтримці військових зусиль Києва, оскільки пакет військової допомоги Україні на суму близько 60 мільярдів доларів залишається заблокованим у Конгресі США.

Згідно з планами, НАТО візьме на себе частину координаційної роботи від спеціальної коаліції на чолі зі США, відомої як Рамштайнська група – крок, частково спрямований на запобігання будь-якому скороченню підтримки з боку США в разі повернення Дональда Трампа до Білого дому, повідомили дипломати.

Досі НАТО як організація зосереджувалася на нелетальній допомозі Україні через побоювання, що більш пряма роль може спровокувати ескалацію напруженості у відносинах з Росією. Члени Альянсу надали Україні зброю на мільярди доларів на двосторонній основі.

Читайте також:  Зеленський вітає нові системи протиповітряної оборони

Дипломати зазначили, що в НАТО зростає думка про те, що настав час поставити військову допомогу Україні на більш стійку основу, і НАТО має найкращі можливості для цього.

Деякі з них заявили, що погрози російського президента Владіміра Путіна про те, що він буде розглядати різні кроки союзників по НАТО як ескалацію напруженості – такі як надання танків та інших сучасних систем озброєнь – не призвели до відповідних дій у відповідь.

Державний секретар США Ентоні Блінкен, який візьме участь у зустрічі в Брюсселі, заявив у вівторок у Парижі, що НАТО розглядає заходи, які можуть послужити “необхідним мостом” до членства України в альянсі.

НАТО заявляє, що Україна не може вступити до альянсу, поки вона перебуває у стані війни з Росією, але в певний момент вона стане його членом.

У НАТО відмовилися детально коментувати пропозиції Столтенберга, але офіційний представник НАТО заявив, що міністри “обговорять найкращий спосіб організації підтримки України з боку НАТО, щоб зробити її більш потужною, передбачуваною і тривалою”.

“На квітневій зустрічі міністрів не буде прийнято жодних остаточних рішень, і дискусії продовжаться з наближенням Вашингтонського саміту в липні”, – сказав чиновник, відмовившись назвати своє ім’я.

Володимир Зеленський (ліворуч) і голова Військового комітету НАТО адмірал Роб Бауер

Рання стадія

Дипломати застерігають, що обговорення пропозиції перебуває на ранній стадії і неясно, чи буде прийнята цифра в 100 мільярдів євро і як вона буде профінансована. Рішення НАТО вимагають консенсусу серед 32 членів Альянсу.

Читайте також:  Війни в Газі та Україні в центрі уваги зустрічі урядовців на ВЕФ у Давосі

“Це певним чином захищає нас від Трампа. Але неможливо створити щось, що захистить від Трампа”, – сказав інший дипломат про план передати НАТО роботу Рамштайнської групи, названої на честь американської авіабази, де вона часто зустрічається, але формально відомої як Контактна група з питань оборони України.

“Фонд у 100 мільярдів виглядає дуже оптимістично”, – додав дипломат.

Зустріч відбувається в той час, коли НАТО шукає нового лідера на зміну Столтенбергу, який перебуває на цій посаді вже майже 10 років.

За словами дипломатів, прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте має підтримку близько 90 відсотків членів НАТО, в тому числі США, Франції, Великої Британії і Німеччини.

Але він стикається з опозицією з боку Угорщини, яка заперечує проти його критики уряду прем’єр-міністра Віктора Орбана, і з пізнім викликом з боку президента Румунії Клауса Йоханніса.

Деякі дипломати сподівалися обрати наступника Столтенберга на зустрічі в Брюсселі, але тепер, за їхніми словами, потрібно більше часу. Однак дехто висловив упевненість, що Рютте все ж таки буде призначений. (Reuters).

Джерело:koreatimes.co.kr

Також цікаво:

Коментарі

Відкрийте більше з InfoSvit.in.ua

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання