Нд. Вер 1st, 2024

Гаджети не винні: психологи радять батькам бути уважнішими до дітей

Від InfoSvit Тра 28, 2024
Більше уваги для дітей

Чи шкодять смартфони стосункам усередині сім’ї?

Швейцарські дослідники вивчили вплив електронних пристроїв на взаємодію дітей і батьків.

Насамперед їх цікавило питання про те, чи шкодять гаджети стосункам усередині сім’ї більше, ніж нецифрові відволікальні чинники. Вчені виявили, що в цьому може бути винен сам факт відволікання, а не його джерело.

Прийнято вважати, що вплив гаджетів на стосунки між людьми настільки великий, що з’явився навіть спеціальний термін – technoference (technology + interference), “технологічне втручання”. Його використовують, коли спілкування батьків із дітьми порушується через використання цифрових пристроїв. Відволікаючий вплив телефонів – встановлений факт. Але чи справді вся справа в технологіях?

Щоб відповісти на це запитання, провели експеримент. У ньому взяли участь 50 пар батьків і дітей віком близько двох років. Їм запропонували пограти разом протягом 10 хвилин. Учасників розділили на три групи. У першій ніхто не втручався у спілкування дітей і батьків. У другій після п’яти хвилин гри батькам пропонували заповнити паперову анкету. У третій групі батькам потрібно було заповнити ту саму анкету на планшеті.

Дослідники виявили, що батьки, які заповнювали анкету, менше реагували на комунікативні сигнали дітей, а діти були менше залучені у взаємодію з батьками. Однак технології не вплинули на спілкування більш негативно, ніж нецифрові чинники. Будь-яке відволікання мало негативні наслідки – незалежно від того, на що відволікалися батьки: планшет чи папір із ручкою.

Читайте також:  5 важливих навичок, які дитина має опанувати до школи

Гаджети в наші дні настільки поширені, що навіть маленькі діти звикли до реальності, в якій їхні батьки сидять, втупившись в екрани. Але ми бачимо, що не цифрові пристрої теж шкодять якості спілкування. Батьки в обох випадках не повністю залучені у взаємодію.

Психологи наголосили, що краще б батькам взагалі не відволікатися. Це особливо важливо для тих дорослих, яким важко спілкуватися зі своїми дітьми.

Учені також зазначили, що на підставі одного дослідження важко зробити однозначні заяви про роль гаджетів. Частково це пов’язано з тим, що взаємодія батьків і дітей у реальності відрізняється від спілкування в умовах експерименту. Фахівці вважають, що необхідні дослідження в природних умовах, і вони можуть призвести до інших результатів.

ІНШІ СТАТТІ З ЦІЄЇ РУБРИКИ:

Коментарі

Відкрийте більше з InfoSvit.in.ua

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання