Дослідження показало, що танення льодовикового покриву в Антарктиді може провокувати виверження прихованих вулканів. Цей процес пов’язаний зі зменшенням тиску на магматичні камери під поверхнею, що може призводити до підвищення активності вулканів.
Антарктида, розділена горами Трансантарктичного хребта, відома своїми вулканічними гігантами, зокрема горою Еребус із її постійним лавовим озером. Проте під товстим льодовим покривом континенту ховається понад 100 менш помітних вулканів, більшість із яких розташована вздовж західного узбережжя. Танення льодовиків під впливом кліматичних змін може створити умови для збільшення кількості та інтенсивності вивержень цих вулканів, інформує eos.org.
Науковці провели 4 тисячі комп’ютерних симуляцій, аби визначити, як втрата льодовикового покриву впливає на приховані вулкани Антарктиди. Результати свідчать, що поступове танення льоду зменшує тиск на магматичні камери, що сприяє розширенню магми. Цей процес збільшує тиск на стінки магматичних камер і може запускати виверження.
До того ж магма часто містить значну кількість летких газів, які зазвичай розчинені в ній під високим тиском. Коли цей тиск зменшується через танення льоду, гази звільняються, що ще більше підвищує ризик вивержень.
Навіть якщо виверження вулканів відбуваються під льодовим покривом і непомітні на поверхні, вони здатні пришвидшувати танення льоду та послаблювати льодовий щит. Це може створити зворотний зв’язок, коли виверження провокують ще більше танення і подальші виверження.
Автори дослідження наголошують, що цей процес відбувається поступово, протягом сотень років. Проте це означає, що навіть за умови зменшення антропогенного потепління, така взаємодія може продовжуватися. Ймовірно, подібний механізм міг мати місце й у минулому, коли льодовиковий покрив Антарктиди був значно товщим.