Вт. Січ 21st, 2025

Відповідальність за незаконну мобілізацію: чи допоможуть зміни в законодавстві

Від Redactor Січ 21, 2025

В Україні обговорюють можливість внесення змін до законодавства, які передбачатимуть відповідальність для представників Територіальних центрів комплектування (ТЦК) за незаконний призов. До того ж планується запровадити покарання для членів військово-лікарських комісій (ВЛК) за неправомірні діагнози. За матеріалами парламентських слухань, обговорення цього питання триває вже кілька днів.

20 січня нардеп Максим Бужанський повідомив, що представників ТЦК можуть почати карати за мобілізацію громадян, які мають відстрочку або бронь. Спільне засідання провели комітети Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки, а також комітет з питань правоохоронної діяльності. За словами народного депутата Олександра Бакумова, чинні закони не працюють належним чином, а відповідальність між державними органами постійно перекладається.

“Замість системного підходу ми бачимо хаос: блокпости, перекриття міських доріг і масову “бусифікацію”. Представник Офісу Омбудсмена так і назвав це — хаосом”, — наголосив Бакумов.

Що зміниться після запровадження нових норм

Правоохоронний комітет запропонував розробити поправки до законодавства, які передбачатимуть кримінальну відповідальність для осіб, причетних до незаконного призову. Окрім цього, зміни стосуватимуться й лікарів, які визнали непридатними придатних громадян або навпаки.

Також на засіданні комітетів вирішили, що всі мобілізаційні дії мають здійснюватися із дотриманням певних правил:

  • Уповноважені особи мають бути без балаклав;
  • На вимогу громадян зобов’язані пред’являти службові посвідчення;
  • Використання спецзаходів має бути чітко обґрунтоване законами.
Читайте також:  Як поліція в Києві реагувала на порушення комендантської години у новорічну ніч

“Дотримання прав і свобод людей повинно бути основою всіх мобілізаційних заходів”, — підсумував Бакумов.

За словами депутата, є випадки, коли мобілізації підлягали заброньовані особи, і виправити таку ситуацію вкрай складно через відсутність необхідних підстав у чинному законодавстві.

Думки юристів: чи зміниться ситуація?

Адвокат Ростислав Кравець вважає, що нові закони не вирішать проблеми. За його словами, навіть чинні норми, які передбачають до 12 років ув’язнення за перевищення службових повноважень, не виконуються.

“Насправді посилення відповідальності — це більше піар-хід. Якби хоча б одного керівника ТЦК покарали, це б мало більший ефект, ніж нові закони”, — зазначив адвокат.

Нагадаємо, раніше Олександр Федієнко заявив, що Рада не готує нових законопроєктів щодо відповідальності ТЦК, оскільки відповідні норми вже прописані в чинному законодавстві.

ІНШІ СТАТТІ З ЦІЄЇ РУБРИКИ:

Коментарі

Відкрийте більше з InfoSvit.in.ua

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання