Нд. Вер 1st, 2024

Парламент схвалив заборону релігійних груп, пов’язаних з Москвою

Від InfoSvit Сер 21, 2024
Києво-Печерська Лавра

Верховна Рада України заборонила діяльність релігійних груп, пов’язаних з Російською православною церквою або будь-якою іншою релігійною групою, що підтримує російське вторгнення.

Верховна Рада України заборонила діяльність релігійних груп, пов’язаних з Російською Православною Церквою чи будь-якою іншою релігійною групою, що підтримує російське вторгнення – захід, який широко розглядається як спрямований проти української релігійної організації, незважаючи на її претензії на незалежність від Москви.

Законопроект створює правові інструменти для уряду, щоб заборонити діяльність будь-якої релігійної групи, яка вважається надто тісно пов’язаною з росією або підтримує її вторгнення в Україну.

Верховна Рада схвалила законопроект у вівторок 265 голосами «за» і лише 29 «проти».

Пряма заборона Російської Православної Церкви вважається спрямованою проти Української Православної Церкви, яка історично була пов’язана з Російською Церквою.

УПЦ проголосила свою лояльність до України і наполягає на тому, що вона вийшла з-під влади Російської Православної Церкви.

Але український уряд заявляє, що залишається канонічно пов’язаним з російською церквою та її патріархом, який проживає в Москві, і який зобразив російське вторгнення в Україну як священну війну.

Переважна більшість українців є православними, але вони розділені між двома основними групами зі схожими назвами: УПЦ і Православною Церквою України, на які не вплине законодавство. Багато українців продовжують називати УПЦ Українською Православною Церквою Московського Патріархату, як вона була широко відома, незважаючи на її нещодавні претензії на незалежність.

Схвалення закону відбулося більш ніж через півтора року після того, як він був вперше схвалений Президентом Володимиром Зеленським і зазнав численних змін.

Законопроект потребує підпису Зеленського, який очікується. «Гарантувати українську духовну незалежність – наш спільний обов’язок», – заявив Зеленський на початку цього місяця.

Законопроект уповноважує уряд розслідувати діяльність підозрілих релігійних груп, хоча остаточні судові рішення можуть бути прийняті не раніше, ніж через дев’ять місяців після публікації закону.

Читайте також:  Міністри НАТО обговорюють військовий фонд для України на 100 мільярдів євро

Законопроект прямо забороняє діяльність Російської православної церкви, називаючи її «ідеологічним продовженням режиму держави-агресора» і «співучасницею воєнних злочинів і злочинів проти людяності».

Він також забороняє релігійні організації, які мають зв’язки з будь-якою організацією, розташованою в державі, що здійснює збройну агресію проти України або підтримує таку агресію.

Українська православна церква має багатовікову приналежність до Російської православної церкви. Через три місяці після вторгнення росії у 2022 році УПЦ заявила про свою «повну самостійність і незалежність» від Москви, і вона неодноразово заявляла про свою лояльність і закликала членів Церкви боротися за Україну як священний обов’язок.

Але багато українців досі ставляться до церкви з підозрою.

З початку повномасштабного вторгнення росії проти понад 100 священнослужителів УПЦ порушено кримінальні провадження за нібито злочини, пов’язані з війною, повідомила у вівторок Служба безпеки України. Майже 50 з них вже пред’явлені звинувачення, а 26 отримали вироки суду, йдеться в повідомленні. Деякі клірики були обміняні на українців, які утримуються в російському полоні, повідомляє служба.

Після обшуків у храмах УПЦ СБУ оприлюднила фотографії знайдених доказів, серед яких рублі, російські паспорти та проросійські листівки

Державна служба України з питань етнополітики та свободи совісті після вивчення статутних документів УПЦ заявила, що Церква залишається структурним підрозділом Російської Православної Церкви.

Адвокат, який представляє УПЦ, назвав цей закон «гротескним порушенням свободи віросповідання».

«У юриспруденції рідко можна зустріти законопроект, який настільки зневажає правові норми, як цей, – сказав в інтерв’ю адвокат Роберт Амстердам, чия фірма базується у Вашингтоні та Лондоні. «Ми звернемося до всіх можливих судів. Ми звернемося до Організації Об’єднаних Націй».

Амстердам назвав цей захід «релігійною чисткою». Він наполягає на тому, що новий закон унеможливлює захист УПЦ, оскільки він спрямований проти будь-якої релігійної організації, яку Російська Православна Церква, згідно з її власними керівними документами, претендує на контроль. Амстердам сказав, що УПЦ не може контролювати те, що написано в статуті РПЦ.

Читайте також:  Заступниця Держсекретаря США відвідала Київ

Він зазначив, що законопроект також націлений на будь-яку релігійну організацію, «уповноважені особи» якої засуджені за злочини проти безпеки України. За його словами, це є незаконним «колективним покаранням» проти цілої церкви та її віруючих за нібито дії її лідерів.

Український законопроект також забороняє будь-яку релігійну організацію, що пропагує ідеологію «русского мира».
Законопроект є ще одним проявом глибоко вкоріненої релігійної та культурної боротьби, що стоїть за війною. Президент росії володимир путін виправдовує вторгнення частково тим, що Москва контролює ширший «русский мир», сферу культурного і духовного впливу на території сучасної росії, України та Білорусі.

Українці вважають цю концепцію ідеологічною агресією, зазначаючи, що Київ прийняв християнство в 10 столітті і був політичним і духовним центром регіону задовго до піднесення Москви.

Московський патріарх Кирило, який керує Російською православною церквою, зобразив війну як частину метафізичної боротьби проти Заходу і гей-парадів. У березні Кирило керував собором, який оголосив російське вторгнення «священною війною» на захист «єдиного духовного простору» регіону. У документі стверджується, що росія захищає світ від «глобалізму і перемоги Заходу, який впав у сатанізм».

ПЦУ утворилася в результаті злиття двох церков, створених паралельно з утвердженням Україною політичної незалежності від росії. ПЦУ отримала визнання у 2019 році як повністю незалежна – або «автокефальна» – від Вселенського патріарха Константинопольського Варфоломія, який вважається «першим серед рівних» серед православних патріархів. Але на відміну від Папи Римського, він не має вселенського авторитету в церкві, і Кирило рішуче відкинув указ Варфоломія.

Лідери інших релігійних груп в Україні кажуть, що на окупованих росією територіях України релігійні меншини зазнають жорстоких переслідувань.

Джерело: independent.co.uk

ІНШІ СТАТТІ З ЦІЄЇ РУБРИКИ:

Коментарі

Відкрийте більше з InfoSvit.in.ua

Підпишіться зараз, щоб продовжити читання та отримати доступ до повного архіву.

Продовжити читання