Сукупний державний борг України, включаючи гарантований державою, на кінець листопада 2024 року склав 6,645 трлн грн або 159,74 млрд доларів США, що на 231,12 млрд грн більше, ніж місяцем раніше. Незважаючи на зростання, боргове навантаження країни залишається під контролем завдяки пільговим кредитам та підтримці міжнародних партнерів.
За матеріалами Міністерства фінансів, у доларовому еквіваленті борг України зріс на 4,37 млрд доларів. Загальний державний борг становить 153,03 млрд доларів, що дорівнює 68,59% від сукупної заборгованості.
Державний внутрішній борг становить 43,47 млрд доларів, або 27,21% від загального боргу. Водночас гарантований державою борг дорівнює 6,71 млрд доларів, із них:
- зовнішній борг – 5,11 млрд доларів (3,2%);
- внутрішній борг – 1,6 млрд доларів (1%).
Як зазначив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, основною причиною зростання боргу стала повномасштабна війна. Історично великі війни фінансувалися шляхом збільшення податків, нарощування боргу та залучення допомоги союзників.
Розв’язання основної частини боргу перед офіційними кредиторами заплановано після завершення війни, за результатами її наслідків. Оскільки агресію розпочала РФ, саме вона має нести фінансову відповідальність за завдану шкоду.
Україна, зі свого боку, продовжуватиме дотримуватися зобов’язань перед кредиторами. Планується реструктуризація частини зовнішнього боргу для зниження навантаження на бюджет, а також обслуговування облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Не виключається реструктуризація портфеля ОВДП, що належить Нацбанку.
Україна досягла домовленості з кредиторами про реструктуризацію боргу на 20 млрд доларів до 2029 року. Це рішення, ухвалене майже одноголосно, дозволить країні заощадити 11,4 млрд доларів упродовж трьох років.