Майя не пророкували кінець світу: розкрито істинне значення їхніх прогнозів
Календар майя завершував великий часовий цикл у грудні 2012 року, що породило численні хибні трактування цієї дати як апокаліпсису.
У 2012 році світ пережив багато яскравих моментів: NASA успішно посадила марсохід Curiosity, світ попрощався із самітною черепахою Джорджем, а Фелікс Баумгартнер здійснив неймовірний стрибок з краю космосу. Разом із цим у масовій культурі ширилася паніка через нібито «прогнозований» кінець світу 21 грудня, пише IFLScience. Ці настрої викликало помилкове тлумачення календаря майя, за матеріалами якого завершення 13-го бактуна сприймалося як апокаліпсис.
Однак дослідження довели, що стародавні майя не передбачали катастроф. Їхній календар завершував один великий цикл і одразу розпочинав новий.
Що таке календар майя?
Майя створили складну систему для вимірювання часу, використовуючи два основні календарі: Хааб на 365 днів і Цолкін, що складався із 260 днів. Ці два цикли поєднувалися кожні 52 роки. Для триваліших періодів часу використовувався календар довгого рахунку, що поділявся на 13 періодів (бактунів). Завершення 13-го бактуна у 2012 році було кінцем лише одного циклу.
Дані археології підтверджують, що майя не очікували ніяких катастроф після завершення великого циклу. Їхня концепція часу була спрямована на безперервне існування світу.