За матеріалами «Фокус», працівників, що мають бронювання, можуть мобілізувати в разі втрати мобілізаційного замовлення чи непроходження перевірки на критичну важливість підприємства.
Проблема мобілізації та бронювання працівників набула резонансу через рішення одного з обласних терцентрів комплектування скасувати відстрочку військовозобов’язаного. Юристи пояснюють, що ключовим моментом у таких випадках є відповідність законодавству та збереження статусу критично-важливого підприємства.
Прецедент у Миколаївському ТЦК
Народний депутат Олександр Федієнко оприлюднив документ, що підтверджує анулювання відстрочки працівника підприємства, яке виконувало оборонне замовлення. Як пояснили у військкоматі, підставою для такого рішення стала постанова Кабміну №76.
Майорка юстиції Тетяна Кійко уточнила, що бронювання скасували через анулювання мобілізаційного завдання для ТОВ «АТФ АГРО-ДІЛО». Проте службова перевірка з’ясувала, що компанія зберегла статус критично-важливого підприємства, що дає право на бронювання навіть за відсутності замовлення.
Законодавчі аспекти
Постанова Кабміну №76 з доповненнями визначає 13 підстав для анулювання відстрочки, зокрема:
- Закінчення терміну дії контракту.
- Ліквідація підприємства.
- Звільнення працівника чи призупинення трудового договору.
- Скасування статусу критично-важливого підприємства.
- Зарплата працівника менша за 20 тис. грн.
Адвокатка Катерина Аніщенко зазначила ще одну підставу: непідтвердження статусу критично-важливого під час перевірки, яка триває до 28 лютого 2025 року.