Ну хто в дитинстві не захоплювався єгипетською міфологією і захопливими історіями про мумії, фараонів і гробниці? А вже скільки фільмів про це знято! Спеціально на випадок, якщо раптом ти захочеш освіжити в пам’яті цю захопливу інформацію, ми зібрали велику добірку головних богів Стародавнього Єгипту!
1. Ра
Бог сонця і бог-творець із головою сокола. Вважалося, що він пливе небесною річкою і щодня сходить, щоб освітити світ. Він очолює найдавніший єгипетський пантеон.
2. Нун
Первісний хаос, втілення водної стихії і первозданний океан в одному. Саме від Нуна і його дружини Наунет походить Ра і всі інші єгипетські боги.
3. Наунет
Жіноче втілення первозданного океану, уособлення неба і мати всіх богів Стародавнього Єгипту. Згідно з більш ранніми міфами, Нун і Наунет породили сонячне божество Атума, культ якого пізніше витіснив культ Ра.
4. Сет
Бог руйнувань, люті, війни та смерті. Він же – покровитель єгипетських фараонів і влади, а також – єдиний, хто здатний перемогти демонічного змія Апопа, одвічного ворога бога Ра. Сет перебуває у вічному протистоянні з Гором.
5. Гор
Бог неба і сонця з людським тілом і головою сокола. Як і Сет, Гор був покровителем фараонів. Ба більше, справжні фараони вважалися втіленням саме цього божества. Гор – спадкоємець Осіріса, вбитого Сетом, з чого і почалося їхнє протистояння.
6. Осіріс
Правитель загробного світу, суддя душ і бог відродження. За легендою, саме Осіріс створив цивілізацію в Єгипті, приніс людям релігію і допоміг освоїти землеробство. Осіріс – брат Сета, батько Гора й Анубіса.
7. Ісіда
Одне з головних жіночих божеств Єгипту, втілення жіночності та материнства. Вважалося, що єгипетський фараон – дитя Ісіди, і саме вона надала йому трон. А розлив Нілу – це сльози богині, які та проливає про чоловіка Осіріса.
8. Анубіс
Бог похоронних традицій із головою шакала. Анубіс – божество муміфікації, тому його зображення зустрічається на всіх єгипетських гробницях. Також він страж терезів під час загробного суду Осіріса і знавець цілющих трав.
Також читайте: 25 головних богів і богинь Стародавньої Греції
9. Хекат
Єгипетська богиня життя, дощу, вологи, родючості та дітонародження. Амулети із символами Хекат носили вагітні жінки, а акушерки називалися її служительками.
10. Тот
Бог мудрості, місяця і знань, покровитель учених і бібліотек, символ державного порядку. Той зображувався з тілом людини і головою ібіса, а в руках тримав посох і анх. Мабуть, ще один із найбільш упізнаваних образів давньоєгипетських богів.
11. Маат
Богиня порядку, істини та справедливості. Маат керувала зірками і була жіночим доповненням Тота. При створенні світу саме Маат перетворила хаос на порядок, зробивши так, що для світової гармонії вони завжди мають бути разом і врівноважувати одна одну.
12. Баст
Богиня кішка – покровителька дітонародження і захисниця фараонів. Вона оберігає від злих духів і хвороб. Більш агресивне втілення Бастет – її левова сутність, богиня Сехмет.
13. Сехмет
Богиня войовниця з левовою головою. Деякі традиції об’єднують Сехмет і Баст у два втілення однієї божественної сутності. Сехмет – богиня палючого сонця і лютої помсти, яка вивергає полум’я на всіх, хто заслуговує на покарання.
14. Нехбет
Володарка пустелі, покровителька гірничих робіт, пані Верхнього Єгипту. Зображення Нехбет у вигляді стерв’ятника або грифа часто зустрічається на царській діадемі фараонів. Вважалося, що вона захищає правителя своїми розпростертими крилами.
15. Нефтида
Богиня народження і смерті, захисниця померлих, образ якої часто зображувався на саркофагах безпосередньо біля голови. Нефтіда – сестра Ісіди, Сета й Осіріса, а також – мати Анубіса. Крім того, разом з Ісідою вони відомі супутниці Ра в човні вічності.
16. Шу
Єгипетський бог сонячних променів і повітря, син Атума, а в пізнішій традиції – син Ра. Саме Шу підняв небо над землею і потім підтримував його своїми руками. Тому його вважають своєрідним прототипом Атлантів.
17. Геб
Бог землі і покровитель усіх, хто на ній мешкає, чи то люди, чи то рослини. Геб – один із найдобріших єгипетських богів. Осіріс, а пізніше Гор – спадкоємці Геба, тож влада фараонів сходить саме до нього.
18. Нут
Богиня неба, дружина Геба і мати Осіріса, Сета, Ісіди та Нефтиди. Щодня Нут поїдала своїх дітей і народжувала їх заново. Саме так на небі з’являлися місяць і зірки. Нут тісно пов’язана з культом мертвих – саме вона піднімає покійних на небеса.
19. Тефнут
Богиня зміни сезонів, дощу і вологи. Тефнут – близнюк і дружина Шу, з яким вони і породили бога землі Геба і богиню неба Нут. Тефнут – дочка Ра, і саме вона сяє вогненним оком, коли вранці Ра сходить над горизонтом.
20. Хатхор
Богиня веселощів, танців, радості, сп’яніння і любові. Пізніше Хатхор ототожнювалася з красою і материнством. Одна з її іпостасей – священна корова Мехурт. У міфологічній традиції Хатхор – дружина Гора і мати його чотирьох дітей.
21. Хех
Божество хаосу, що символізує нескінченність, безмежність і сталість часу. Хех має андрогінну сутність, і його жіноча іпостась – Хаухет. Хех зображується з головою жаби, а Хаухет – з головою змії.
22. Хемсут
Богиня долі з головним убором у вигляді щита і схрещених стріл. Хемут – богиня-захисниця і покровителька новонароджених. Вона тісно пов’язана з давньоєгипетською концепцією душі – Ка.
23. Месхенет
Богиня породіль, яка зустрічає немовля при появі на світ. Коли дитина видає перший крик, Месхенет починає танцювати і відлякує злих духів. Її завжди супроводжують її помічники – карликові біси.
24. Таурт
Богиня вагітних і супутниця Месхенет. Таурт зображувалася у вигляді гіпопотама з оскалом і жіночою перукою. Таурт – богиня-захисниця і богиня-охоронниця, яка оберігала будинки від злих духів.
25. Шаї
Єгипетський бог виноградної лози, бог долі та покровитель людського життя. Шаї – чоловік Месхенет, разом з якою вони дізнаються долю кожної людини відразу після її народження. Саме Шаї визначає термін життя і розповідає про всі діяння кожного на загробному суді.