Метеора, археологічні розкопки Дельф, Олімпія… Це лише деякі зі скарбів, які зберігає в своїх кордонах грецька країна.
Коли ви думаєте про Грецію, перше, що спадає на думку, – це її декадентська історична столиця Афіни, а потім острови та круїзні лайнери, що ними курсують, але Греція – це набагато більше. Тут ви знайдете чарівні села, вражаючі археологічні пам’ятки, розкидані по всій країні, деякі з яких знаходяться в більш ніж прийнятному стані збереження, природні зони, від яких захоплює дух, і багато інших визначних пам’яток. Ось деякі з них.
Метеора
Однією з найпопулярніших екскурсій з Афін є екскурсія до Метеори – ландшафту, заповненого велетенськими валунами, що здіймаються над фессалійськими рівнинами в результаті ерозії на висоту понад 600 метрів над рівнем моря. Метеора означає “підвішений у повітрі”, і саме так виглядають монастирі, що розташовані на їхніх вершинах. Перші храми на вершинах скель були побудовані приблизно в 14 столітті і швидко стали важливими центрами поклоніння. З 1988 року це місце є об’єктом Всесвітньої спадщини, і це не дивно, адже пейзажі тут вражаючі.
У свій золотий вік територія налічувала 24 монастирі, з яких сьогодні лише шість все ще діють і їх можна відвідати: Гран Метеоро, Святого Ніколаса Анапафсаса, Руссану, Святої Трійці, Святого Стефана і Варлаама. Перша з них є найбільшою і найвищою – 613 метрів – і щоб дістатися до неї, потрібно подолати близько 300 сходинок, але це того варте. Всередині можна помилуватися гравюрами, гобеленами та іншими зображеннями, які розповідають історію цього місця. Відвідуючи монастирі, майте на увазі, що кожен з них зачинений на один день на тиждень.
Археологічна пам’ятка Дельфи
Дельфи, розташовані на схилах Парнасу, приблизно за дві години їзди від Афін, у 6 столітті до нашої ери були релігійним центром грецького світу і символом його єдності.
У цьому панеллінському святилищі знаходився омфалос, пуп світу, і люди з’їжджалися сюди з усієї країни, щоб отримати пораду від Піфії, найвідомішої жриці того часу. Найважливішою визначною пам’яткою цього археологічного об’єкту, оголошеного ЮНЕСКО Всесвітньою спадщиною у 1987 році, є храм Аполлона, який вважається домівкою оракула. Серед інших визначних пам’яток – театр, що вміщує 5 000 глядачів, і стадіон, який вважається одним з найкраще збережених у всій Греції. Також тут є стародавня гімназія, джерело Касталія, де віруючі очищалися перед тим, як звернутися до оракула, і святилище Афіни Пронаї.
Тут також варто відвідати археологічний музей, до якого було передано багато скарбів стародавніх Дельф. У ньому 14 залів, а найціннішими експонатами є Ауріга, бронзова статуя, що святкує перемогу під час Піфійських ігор 478 року до н.е., та скульптура Трьох танцюристів на вершині колони Аканта.
Епідаврський театр
Розташований в регіоні Арголід на півночі Пелопоннесу, цей пам’ятник вартий того, щоб його відвідати. Епідаврський театр не є ізольованою пам’яткою, а є частиною монументального комплексу, відомого як Асклепіон Епідаврський, який в давнину був святилищем, що також використовувався як терапевтичний центр. Театр був побудований у 4 столітті до н.е. і вміщує 6 200 глядачів. Орхестра – кругла, діаметром близько 20 метрів, і хор рухався в ній, в той час як актори грали на авансцені. Передню частину оркестру підтримували 18 іонічних колон, а поверхні між ними були розписані. В останні роки елліністичного періоду відбулася реконструкція, під час якої кавею було розширено, що дозволило збільшити її місткість до 12 300 глядачів. Акустика театру була і залишається винятковою: якщо кинути монету, то звук її падіння на підлогу можна почути навіть із заднього ряду без мікрофону. Сьогодні театр все ще використовується для вистав і концертів.
Мис Суніон
Жодна подорож до Греції не обходиться без насолоди одним з найчарівніших заходів сонця в країні – з мису Суніон над Егейським морем і, зокрема, з доричного храму, зведеного на честь Посейдона. Розташований на південно-східному краю півострова Аттика, приблизно за 65 кілометрів від Афін, цей храм має передній портик з шістьма прекрасними доричними колонами заввишки близько шести метрів. Залишки, які можна побачити сьогодні, датуються 440 роком до н.е., з часів афінського правителя Перікла. Більше того, це те саме місце, звідки, згідно з легендою, цар Егей кинувся в море, охрестивши таким чином його води, вважаючи, що його син Тесей загинув у битві з Мінотавром.
Олімпія
Ті, хто подорожує Пелопоннесом, не повинні пропустити місто Олімпію, де в 776 році до н.е. розпочалися Олімпійські ігри. Вони були присвячені Зевсу і були частиною чотирьох Панеллінських ігор, що проводилися в Стародавній Греції. Іншими трьома були Піфійські ігри, що проводилися в Дельфах на честь Аполлона, Немейські ігри в Аргосі на честь Гери та Істмійські ігри в Коринфі на честь Посейдона.
Сучасний археологічний комплекс, який сьогодні включає в себе Олімпію, є великим і має кілька цікавих місць, таких як Палестра, тренувальний центр, чий внутрішній двір з колонадами став символом міста, 192-метровий Олімпійський стадіон, храм Гери, де сьогодні відбувається запалення олімпійського вогню, залишки храму Зевса і майстерня Фідія. Крім того, варто відвідати Археологічний музей – місце, де зберігаються експонати, знайдені під час розкопок у цій місцевості, зокрема скульптурні фронтони, що прикрашали храм Зевса, і скульптура Гермеса з Діонісом у дитинстві.